
Лаке телесне повреде су лако нарушавање здравља односно телесног интегритета неког лица.
Законска дефиниција лаке телесне повреде
- (1) Ко другог лако телесно повреди или му здравље лако наруши, казниће се новчаном казном или затвором до једне године.
- (2) Ако је таква повреда нанесена оружјем, опасним оруђем или другим средством подобним да тело тешко повреди или здравље тешко наруши, учинилац ће се казнити затвором до три године.
- (3) Суд може учиниоцу дела из става 2. овог члана изрећи судску опомену, ако је учинилац био изазван непристојним или грубим понашањем оштећеног.
- (4) Гоњење за дело из става 1. овог члана предузима се по приватној тужби.
Лака телесна повреда састоји се у лаком нарушавању телесног интегритета, односно у лаком нарушавању здравља.
Када је реч о телесним повредама, све оно што не представља обичну тешку телесну повреду, јесте лака телесна повреда.
Лака телесна повреда постоји када ни на који начин није доведен у опасност живот повређеног.

Она је неспојива са уништењем било којег органа или дела тела, а неће је бити ни ако део тела или орган није знатно или трајно ослабљен или оштећен (лака телесна повреда би могла постојати када би био ослабљен или оштећен у мањој мери и привремено неки мање важан део тела или мање важан орган).
Код лаке телесне повреде нема ни трајне ни привремене неспособности за рад. Евентуално, прихвата се да постоји лака телесна повреда онда када је та неспособост трајала врло кратко време.
Лака телесна повреда
Лака телесна повреда постоји и онда када здравље повређеног није ни трајно ни тешко нарушено, односно када је то привремено и лако.
О лакој телесној повреди радиће се и онда када није дошло до унакажености, нити пак ни до какве трајне деформације тела повређеног. У изгледу повређеног може доћи само до привремених промена у изгледу (модрице, огреботине и сл.).
Тежи облик лаке телесне повреде овисан је о средству, и он ће постојати када се лака телесна повреда нанесе оружјем, опасним оруђем или другим средством подобним да тело тешко повреди или здравље тешко наруши.

Под овако одређеним појмом средства треба подразумевати оно средство чија употреба на одређен начин, односно под одређеним околностила, по правилу, проузрокује тешку телесну повреду, а не и свако средство којим се под одређеним околностима и у изузетним случајевима може нанети тешка телесна повреда.
Кривично дело може се извршити само са умишљајем, при чему код тежег облика лаке телесне повреде умишљај мора обухватити и свест да се употребљеним средством тело може тешко повреди или здравље тешко нарушити.
Ако је извршилац тежег облика лаке телесне повреде био изазван непристојним или грубим понашањем оштећеног, суд извршиоцу може изрећи судску опомену.
Кривично гоњење за основни облик лаке телесне повреде предузима се по приватној тужби, а за остале облике по службеној дужности.
Лаке телесне повреде у саобраћају
На овом месту је важно истаћи да се наношење лаких телесних повреда у саобраћајној незгоди неће третирати као кривично дело лака телесна повреда из чл. 122 КЗ.

У том случају ће се радити о кривичном делу угрожавање јавног саобраћаја из чл. 289 КЗ. За ово кривично дело овлашћени тужилац је јавни тужилац.
Уколико је полиција излазила на лице места она ће о догађају по правилу обавестити јавног тужиоца. Након тога ће он даље предузимати радње у циљу гоњења одговорног лица и оштећени ће добити позив да сведочи.
Које доказе предлагати за лаке телесне повреде?
Овде треба нагласити да код приватне тужбе за лаке телесне повреде обавезно треба предложити увид у медицинску документацију односно извештаје лакара који се и прилажу уз тужбу.
Поред тога обавезно треба предложити медицинско вештачење врсте и начина настанка телесне повреде.
Треба напоменути да је веома битно да се приватни тужилац и сведоци јасно изјасне на главном претресу о начину на који је учинилац оштећеном нанео повреде.
Оцена веродостојности њихових исказа у многоме може зависити од тога да ли су ти искази сагласни мишљењу вештака у погледу могућег механизма настанка констатованих повреда код оштећеног.
Одштета за лаке телесне повреде
Одштета услед учињеног кривичног дела лака телесна повреда из чл. 122 КЗ може се одмах захтевати у кривичном поступку. Међутим, најчешће судови оштећене за остваривање имовинско правног захтева упућују на парнични поступак.
То значи да уколико се учинилац и оштећени не договоре око износа накнаде оштећени за остваривање ове накнаде мора покренути парницу. То ће значити и додатне трошкове.
Услед нанете леке телесне повреде може се остваривати накнада материјалне и нематеријалне штете.

Материјалну штету представљају трошкови око лечења. Осим трошкова лечења то су и други потребни трошкови с тим у вези. Материјална штета је и зарада изгубљена због неспособности за рад за време лечења.
Нематеријална штета подразумева новчану накнаду као сатисфакцију. Она се може тражити по више основа. Може се захтевати за:
- претрпљене физичке болове,
- за претрпљене душевне болове због умањења животне активности или наружености,
- повреде угледа, части, као и за страх.
Одштета за лаке телесне повреде у саобраћају
Да би лица која су претрпела лаке телесне повреде у саобраћајној незгоди остварила накнаду штете не морају да чекају окончање кривичног поступка против учиниоца. Они се могу одмах обратити осигуравајућој кући.
Осигуравајућа кућа ће највероватније тражити записник о увиђају саобраћајне незгоде који можете прибавити код надлежног јавног тужиоца.
То можете учинити тако што ћете у надлежном тужилаштво као оштећени у поступку сами или преко свог пуномоћника тражити копију записника о увиђају саобрађајне незгоде. Ово се односи на случај када није попуњен европски извештај.
Уколико осигуравајућој кући није спорно ко је кривац саобраћајне незгоде не би требало да буде проблема око исплате.
Овде треба посебно обратити пажњу у погледу износа накнаде коју ће осигуравајућа кућа понудити.
Дешава се да неке осигуравајуће куће одмах и исплате на рачун оштећеног одређени износ накнаде који је нижи од оног који би он добио у поступку пред судом. Због тога треба уложити приговор осигуравајућој кући тражећи већи износ.
Уз то можете запретити и тужбом. Неретко се дешавало да су осигуравајуће компаније прихватале приговоре и исплаћивале додатне износе. То су чиниле како би избегле евентуалне судске трошкове до којих може доћи.
Застарелост
Приватна тужба за наносење лаке телесне повреде се подноси у року од три месеца од дана када је оштећени сазнао за кривично дело и осумњиченог.
Уколико у овом року, о догађају не обавестите полицију, не поднесете кривичну пријаву, нити поднесете тужбу суду губите право да гоните учиниоца кривичног дела лака телесна повреда из чл. 122. ст. 1. КЗ.

Међутим, уколико се ради о кривичном делу лака телесна повреда из чл. 122. ст. 2. у вези са ст. 1. КЗ, односно уколико су повреде нанете оружјем, опасним оруђем или другим средством подобним да тело тешко повреди и здравље тешко наруши рок за подношење кривичне пријаве је знатно дужи.
Кривичну пријаву можете поднети у року од чак три године од извршења кривичног дела. Тиме ћете прекинути застарелост кривичног гоњења. Овај рок важи и за пријављивање кривичног дела угрожавање јавног саобраћаја из чл. 289 КЗ.
Закључује се да уколико оштећени не поднесе кривичну пријаву у року од три године од дана када му је повреда нанета наступа застарелост кривичног гоњења и након тога учинилац неће моћи бити гоњен нити кажњен.
Закључак
Уколико вам је неко нанео лаке телесне поврде прво што треба да урадите је да се јавите лекару. Ово је битно пре свега да би лекари проценили и санирали повреде.
Поред тога ћете добити лекарски извештај као доказ да сте тог дана задобили описане повреде. Овај извештај може бити одлучујући доказ на суду.
Када кажете лекару да вас је друго лице тукло лекар има обавезу да о томе обавести полицију.
Полиција о догађају обавештава јавног тужиоца који одлучује да ли ће гонити учионица или ће препустити приватном тужиоцу односно оштећеном да поднесе тужбу за лаке телесне повреде.
Текст о томе како надоканадити штету за претрпљени страх и бол можете прочитати овде.