
Према нашем Закону, странац у Републици Србији може боравити на:
- краткотрајном боравку,
- боравку по основу визе за дужи боравак,
- привременом боравку (до једне године),
- сталном настањењу.
Краткотрајни боравак
Краткотрајни боравак је боравак без визе до 90 дана у било ком периоду од 180 дана рачунајући од дана првог уласка, уколико међународним уговором није другачије одређено, као и боравак по основу визе за краћи боравак.
Виза за дужи боравак
Ово је одобрење за улазак и боравак на територији Републике Србије у трајању од 90 до 180 дана странцу коме је у складу са визним режимом за улазак у Републику Србију потребна виза и који намерава да у Републици Србији поднесе захтев за одобрење привременог боравка.
Привремени боравак у Србији
Привремени боравак је дозвола боравка страног држављанина у Републици Србији и може да се одобри странцу који намерава да борави у Републици Србији дуже од 90 дана, уколико законом није другачије прописано.
Стални боравак
Стални боравак (стално настањење) је дозвола за дуготрајни боравак страног држављанина у Републици Србији. Захтев за стално настањење, подноси лично странац на прописаном обрасцу надлежном органу према месту где му је одобрен привремени боравак у Републици Србији.
Привремени боравак на основу спајања породице
Најчешћи законски основи за привремени боравак су:
- запошљавање,
- оснивање фирме,
- регистрација предузетника,
- школовање,
- поседовање непокретности у Србији и
- спајање породице.
Уколико се ради о спајању породице са држављанином Србије само “спајање” ће већ бити законски основ. Међутим шта се дешава са странцима који се спајају са својом породицом?

Привремени боравак за странце по основу спајања породице може се одобрити трима категоријама странаца:
- странцу који је члан уже породице држављанина Републике Србије,
- странцу који је члан уже породице странца са одобреним привременим боравком или сталним настањењем, као и
- странцу који је члан уже породице странца коме је у Републици Србији одобрен азил (члан 55. став 1).
Закон о странцима под ужом породицом подразумева супружнике, ванбрачне партнере, њихову децу било да су рођена у или изван брака, као и пасторчад до навршених 18 година живота која нису закључила брак.
Изузетно, круг лица која чине ужу породицу може бити и проширен на одређене категорије лица и то из разлога зависности и непостојања адекватне породичне бриге у земљи порекла (члан 55. став 3. тачка 1), као и из разлога немогућности члана породице да подмирује своје потребе због здравственог стања (члан 55. став 3. тачка 2).
У сваком случају, да би дошло до спајања породице по основу члана 55. Закона о странцима, потребно је да буду испуњени општи услови за одобрење привременог боравка предвиђени чланом 43. Закона који, између осталог, подразумевају обавезу подношења личних докумената и пријаве адресе, као и доказа о средствима за издржавање током боравка, о здравственом осигурању, о оправданости захтева и о уплати административне таксе.
Рок важења привременог боравка по основу спајања породице регулисан је чланом 57. Закона.
Дакле, странац који је у брачној заједници са држављанином Србије има законски основ да аплицира за привремени боравак у Србији на основу спајање породице. Наравно уколико брачни партнери планирају да бораве у Србији.
Поред остале документације која је неопходна за све странце, неопходно је и да се достави извод из Матичне књиге венчаних.
Важно је указати на законску обавезу коју сваки држављанин Србије који склопи брак у иностранству има а то је да у матичне књиге Србије упише брак.
Једна од повластица коју имају страни држављани који имају одобрен привремени боравак по основу спајања породице са држављанином Србије, јесте право на личну радну дозволу.
Странац који има одобрену личну радну дозволу има сва права по основу запошљавања као и држављанин Србије. Односно, није везан за послодавца који мора да поднесе захтев за издавање радне дозволе.
Такође, такса за захтев за привремени боравак је дупло јефтинија.
Спајање породице на основу брака са странцем који има одобрен боравак у Србији
Брачни партнер странца који има одобрен привремени или стални боравак у Србији стиче законски основ за аплицирање за привремени боравак у Србији.

Поред остале неопходне документације неопходно је доставити Извод из матичне књиге венчаних из земље у којој је закључен брак.
Странац који је у брачној заједници са странцем који има одобрен стални боравак у Србији, имаће такође право на личну радну дозволу.
Ванбрачна заједница
Устав Републике Србије у потпуности изједначава брачну и ванбрачну заједницу те ванбрачни партнери имају сва права као и брачни партнери.
Подношење захтева за привремени боравак по основу спајања породице једнако важи и за брачне и ванбрачне супружнике.
Наравно, документација која се доставља ће бити другачија те ће бити потребно да се достави:
- Уверење о слободном брачном статусу за оба партнера;
- Оверену изјаву супружника о постојању међусобне ванбрачне заједнице;
- Оверену изјаву два пунолетна сведока о постојању ванбрачне заједнице;
- Друге доказе по потреби.
Дакле, иако суштински су брачна и ванбрачна заједница изједначене, разлика је у доказивању постојања такве заједнице.
Странац који је у ванбрачној заједници са странцем који има одобрен стални боравак у Србији, има право на личну радну дозволу.
Законска регулатива – Привремени боравак
Члан 43. Закона о странцима:
„Уз захтев за одобрење, односно продужење привременог боравка странац прилаже:
- важећи лични или службени пасош;
- доказ о средствима за издржавање током планираног боравка;
- пријаву адресе становања у Републици Србији;
- доказ о здравственом осигурању током планираног боравка;
- доказе о оправданости захтева за одобрење привременог боравка у складу са основама прописаним чланом 40. овог закона, као и друга документа на захтев надлежног органа;
- доказ о уплати прописане административне таксе.
Ближе услове за одобрење привременог боравка, изглед захтева за одобрење привременог боравка, као и изглед и начин уношења налепнице привременог боравка у страну путну исправу прописује министар надлежан за унутрашње послове.”
Члан 55. Закона о странцима:
„Уколико су испуњени општи услови из члана 43. овог закона, привремени боравак по основу спајања породице може се одобрити странцу, члану уже породице држављанина Републике Србије, члану уже породице странца са одобреним привременим боравком или сталним настањењем у Републици Србији, као и члану уже породице странца коме је у Републици Србији одобрен азил.

Ужом породицом, у смислу овог закона, сматрају се:
- супружници,
- ванбрачни партнери,
- њихова деца рођена у браку или ван брака,
- усвојена деца или пасторчад до навршених 18 година живота која нису закључила брак.
Изузетно, чланом уже породице може се сматрати и:
- родник по правој линији држављанина Србије или странца коме је одобрен привремени боравак или стално настањење у Републици Србији или сродник по правој линији његовог супружника или ванбрачног партнера, који зависи од њих и нема адекватну породичну бригу у земљи порекла или
- пунолетно дете држављанина Србије или странца коме је одобрен привремени боравак или стално настањење у Републици Србији или пунолетно дете његовог супружника или ванбрачног партнера које није закључило брак, које не може да подмирује своје потребе због здравственог стања.
У случају полигамног брака, спајање породице одобриће се само једном супружнику и њиховој заједничкој деци до навршених 18 година живота која нису закључила брак.”
Члан 57. Закона о странцима:
„Привремени боравак ради спајања породице из чл. 55. и 56. овог закона се одобрава у трајању од једне године и продужава се на исти период, изузев у случају из члана 44. став (5) овог закона.
Странцу коме се привремени боравак одобрава по основу спајања породице са странцем коме је одобрен привремени боравак у Републици Србији, привремени боравак се одобрава до истека рока важења одобрења привременог боравка странца са којим се тражи спајање породице.”