Споразумни развод брака – све што желите да знате, али се снебивате да питате

Брак је законом уређена заједница мушкарца и жене, у коју оба супружника улазе својим слободним пристанком.

Обзиром да је слободна воља један од главних услова за склапање брака, претпоставићемо да међу већином супружника постоји могућност договора о престанку трајања брачне заједнице.

Споразумни развод брака настаје када брачни другови донесу заједничку одлуку о разводу и усагласе се око свих битних питања.

Та питања односе се на старатељство над заједничком децом:

  • вршење родитељског права,
  • уређење личних односа детета са родитељем са који не врши родитељско право,
  • висину издржавања за децу и
  • договора о деоби заједничке имовине.

Ако је крах брачне заједнице известан услед трајно нарушених односа и немогућности заједничког живота, саветујемо вам да покушате да уложите труд и време у проналазак компромиса о битним тачкама развода.

Споразум о разводу је краткотрајнији, а емоционално и финансијски мање исцрпљујући од развода брака по тужби. Такође, споразумним разводом се неће додатно угрозити односи брачних другова, што је нарочито битно за добробит деце.

Споразум развода брака најчешће се завршава на једном рочишту, а присуство супружника који се разводе на рочишту није обавезно.

Уколико су из неког разлога спречени или не желе да присуствују, може их заступати опуномоћени адвокат за развод.

Процедура за споразумни развод брака

Процедура за споразумни развод брака је неупоредиво боља алтернатива од развода брака по тужби, ако оба супружника пристану на договор о свим тачкама развода.

Уколико је то случај, споразум се подноси у писаном облику, где су јасно дефинисани детаљи о вршењу родитељског права (ако супружници имају заједничку малолетну децу) и деоба заједничке имовине.

razvod braka

Предлог за споразумни развод брака се у писаном облику подноси у надлежном суду, а то је основни суд у месту где су брачни другови имали последње заједничко пребивалиште.

Потребна документација када се подноси предлог за споразумни развод брака укључује извод из матичне књиге венчаних, као и извод из матичне књиге рођених за сву заједничку децу.

Израду остале документације која је потребна за предлог за споразумни развод може сачинити адвокат.

Адвокат за споратумни развод брака? Мудар избор.

Закон не налаже ангажовање адвоката за споразумни развод брака, иако се у пракси то често покаже као мудра идеја.

Наиме, споразум се, као што смо рекли, предаје у писаној форми. Ту форму, односно образац за споразумни развод је потребно сачинити.

Брачни другови могу покушати да сами направе писани споразум, јер постоје бројни шаблони које могу да користе.

advokat za razvod braka

Супружници углавном немају искуства приликом састављања оваквих аката, а како не би дошло до компликација, уколико имају било каквих недоумица и несугласица, пожељно би било да се обрате адвокату макар за консултације, ако не и за присуство на рочишту.

Ако се брачни другови одлуче да се не појављују на рочишту, већ да их заступају опуномоћени адвокати, морају ангажовати два адвоката.

Споразумни развод је бржи и ефикаснији начин да окончате брачну заједницу, него тужба за развод брака.

Обзиром да је у питању хитан поступак, суд након што заприми предлог за споразумни развод брака заказује рочиште у року од 15 дана. Ако не постоје несугласице везане за споразум, брак се на рочишту разводи и доноси се пресуда о разводу.

Споразумни развод брака са малолетном децом

Када се пише предлог за споразумни развод брака супружници се претходно договарају у вези питања старатељства над малолетном децом, односно сачињавају споразум о вршењу родитељског права.

Вршење родитељског права може да буде заједничко или самостално. О самосталном вршењу родитељског права говоримо када само један родитељ врши родитељско право.

Ако супружници одлуче да један родитељ приступи самосталном вршењу родитељског права, потребно је да направе споразум о поверавању заједничког детета једном родитељу – односно споразум о вршењу родитељског права, затим споразум о висини доприноса издржавања за дете које плаћа родитељ са којим дете не живи и споразум о начину одржавања личних односа детета са другим родитељем, са којим не живи.

sporazumni razvod braka i deca

Породични закон наглашава да без обзира што је један родитељ посвећен самосталном вршењу родитељског права, други родитељ који не врши родитељско право има право и обавезу да плаћа доприносе за издржавање детета, да одржава са дететом личне односе и да о питањима која утичу на живот детета одлучује скупа са родитељем који врши самостално родитељско право, у најбољем интересу детета.

Под питањима која утичу на живот детета подразумевају се одлуке везане за школовање, веће медицинске интервенције, промена места пребивалишта детета и располагање дететовом имовином велике вредности.

Суд процењује да ли је споразум о вршењу родитељског права у најбољем интересу детета, те стога може, а и не мора, да прихвати предлог који су супружници поднели.

Рецимо, ако суд процени да је у најбољем интересу детета да један родитељ врши самостално родитељско право, може одбацити предлог о заједничком вршењу родитељског права, иако су се супружници око тога усагласили.

Споразумни развод брака са пунолетном децом

Споразум о разводу решава питање вршења родитељског права само над малолетном децом.

Деца која су навршила 18 година живота или више посматрају се као потпуно правно и пословно способна, стога суд не разматра у овом случају споразум о вршењу родитељског права.

Ипак, у случајевима када су деца пунолетна, а њихово редовно школовање још увек траје или су неспособна за рад (у случајевима болести), родитељи имају обавезу плаћања доприноса за издржавање док год редовно школовање траје (до 26. године живота) или док се дете не оспособи за самостално издржавање.

Подела имовине током споразумног развода

Споразум о деоби заједничке имовине често је камен спотицања, јер се супружници лакше договарају о поверавању старатељства над децом, него о подели заједничке имовине.

Приликом споразумног развода брака супружници имају право на поделу имовине која је стечена заједнички, за време трајања брачне заједнице.

У случају да супружници постигну споразум о деоби заједничке имовине унеће га у споразум о разводу брака.

podela imovine usled razvoda braka

Ако споразум о деоби заједничке имовине не може да буде постигнут, могу се јавити потешкоће у утврђивању припадности имовине која је стечена током трајања брака.

Уколико постоји предбрачни уговор лакше је утврдити припадност имовине, али ако га нема сматраће се да се заједничка имовина дели на једнаке делове између супружника.

Имовина која је стечена пре закључења брака сматра се за посебну имовину супружника и не подлаже деоби заједничке имовине.

Могуће је водити посебни парнични поступак за деобу имовине, ако супружници не могу да се усагласе по питањима поделе заједничке и посебне имовине.

Уколико је немогуће постићи договор о свим битним питањима споразумног развода брака, а то су питање вршења родитељског права и висини доприноса за дете, уређење личних односа родитеља са којим дете не живи и детета и подела заједничке имовине, супружници неће бити у могућности да се разведу споразумно.

Алиментација након споразумног развода брака

Питање алиментације, односно висине доприноса за издржавање детета, једно је од битних питања када се сачињава споразум о разводу брака.

Родитељ који не врши родитељско право или родитељ са којим дете не живи има право и обавезу да уплаћује доприносе за издржавање детета.

alimentacija

Супружници се око висине доприноса за издржавање детета договарају када креирају споразум о разводу брака.

Висина алиментације може да буде фиксна или процентуална. У случајевима када је алиментација процентуална, не сме да износи мање од 15% ни више од 50% од примања родитеља, након што су од износа одбијени порези и доприноси.

Циљ доприноса за издржавање детета је да дете ужива у истом животном стандарду какав има и његов други родитељ.

У случају да суд процени да договорена висина доприноса за издржавање детета није у најбољем интересу детета, одлуку о висини алиментације доноси суд.

Закључак

Многи правни проблеми, па и они који се чине мање компликовани као што је то споразумни развод брака, могу бити комликовани без стучне правне помоћи.

Због ранијих искустава се увек саветује да и уколико не ангажујете адвоката, да се бар посаветујете са лицем које је имало искуства у овој правној области.

Уколико вам је потребан стручан и искусан адвокат, на правом сте месту. За све сбоје правне проблеме и питања будите слободни да нас контактирате и закажете консултације.

Related Posts

Leave a Reply

Recent Articles

uverenje o nekaznjavanju
Уверење о Некажњавању – Све што је потребно да знате
February 26, 2024
Како против дискриминације?
February 23, 2024
Отказни рок када запослени даје отказ
February 21, 2024

Области Права