
Поставља се питање шта грађани могу да учине у овој ситуацији? Или, још боље и прецизније, како и од кога могу да надокнаде штету коју им је причинило невреме?
Закон о обнови након елементарне и друге непогоде је врло изричит. Елементарна и друга непогода је, у смислу овог закона, догађај узрокован дејством природних сила или људском активношћу, који прекида нормално одвијање живота у мери која превазилази редовну способност појединца и локалне заједнице да се опораве без помоћи државе и проузрокује материјалну штету која је већа од 10% буџета јединице локалне самоуправе и који је као такав прогласила Влада, наводи се у члану 5.
Поменути закон каже и да изузетно, Влада може прогласити неки догађај за елементарну и другу непогоду и одлучити о државној помоћи и када је проузрокована штета мања од 10% буџета јединице локалне самоуправе када за то постоје посебно оправдани разлози, а на предлог Канцеларије.
Услови за добијање државне помоћи
Осим услова из члана 5 Закона о обнови након елементарне и друге непогоде, да би остварио право на помоћ из државног програма грађанин Србије мора да испуни и све ове услове:
1. да је штета непосредна последица елементарне и друге непогоде
2. да је штета пријављена у складу са законом
3. да је штету претрпело лице: домаћи држављанин, страни држављанин или лице без држављанства које има одобрење за привремени боравак или стално настањивање у РС
4. да оштећена или уништена ствар служи и неопходна је да задовољи основне животне потребе и као таква је била у свакодневној или редовној употреби;
5. да је ствар чувана са пажњом и на прописани начин, као и да су предузете све мере ради смањења ризика од елементарне и друге непогоде;
6. да су испуњени други услови у складу са законом (да се ради о непокретној или покретној ствари у својини грађана, да се ствар налази на територији РС, да је извршена верификација штете, да је програмом обухваћена врста ствари).
Аутомобили на удару поплава, има ли наде за надокнаду штете
На удару поплава и обилних киша, поред непокретне имовине често се нађу и аутомобили. Штета је тада велика, али поставља се питање имају ли власници аутомобила право на било какву надокнаду, па чак и кад су им кола каско осигурана.
Разликују се две врсте потапања аутомобила. Једна је када се возило остави на месту поред куће, где би требало да буде безбедно, а друго је када се усред олује нађе у бујичном току. Ако је возило каско осигурано од водених удара, немате већих проблема, али ако налетите на бујицу почињу различита тумачења.
Осигурање разликује две врсте падавина
Осигурање познаје две врсте падавина – једне су изливање реке из водотока и ако имате полису која то покрива осигурање ће сностити начињену штету.
Међутим, постоји и случај да због превеликих атмосферских падавина канализација не може да одведе сву потребну воду са коловоза, па ту постоји основа, кажу адвокати, да се тужи онај који је дужан да је одржава.
Уколико је дошло до поплављивања возила, не због велике количине падавина већ због тога што редован канализациони ситем одводњавња није радио како треба, онда власник возила има могућност да захтева одштету, односно да тужи лице задужено за одржавање система за одводвљавање.
Укупно се процењује да годишње око 1.000 возила буде оштећено у воденим бујицама, већину сами власници поправљају, а негде штета превазилази цену самог аутомобила.
Шта треба да урадите ако вам падне грана на аутомобил
Затражите обештећење од власника земљишта
У случају да не поседује полису каско осигурања, власник возила има могућност да потражује обештећење од власника непокретности, односно земљишта, на коме се стабло налазило, било да је посреди физичко или правно лице.
Уколико до штете није дошло услед више силе, тј. временских непогода, накнада штете се може потраживати од државног органа или органа локалне самоуправе уколико се штета догодила на јавној површини, односно државној имовини. То су пре свега јавна предузећа која се старају о градским зеленим површинама.
Они јесу надлежни за надокнаду штете у случају пада стабла на аутомобил, али само онда када је до тога дошло на површини која је у њиховој надлежности, то јест површини коју то предузеће одржава.
Најмање разлога за бригу имају они возачи чији су аутомобили покривени полисом каско осигурања јер је накнада штете у том случају извесна.
Уколико Вас интересује која су Ваша права у случају повреде на улици и како можете да надокнадите штету услед те повреде, можете прочитати следећи текст на нашем сајту.