Pritužba je svaki podnesak u kome pojedinac (pritužilac) ukazuje da su postupanjem ili propuštanjem postupanja zaposlenog u MUP-u pri vršenju službenih zadataka povređena njegova ljudska i manjinska prava i slobode.

Pritužbeni postupak regulisan je Zakonom o policiji (čl. 234-243) i Pravilnikom o načinu postupanja u toku pritužbenog postupka.

Članom 2. Zakona o policiji (“Sl. glasnik RS”, br. 6/2016, 24/2018 i 87/2018) propisano je da su  unutrašnji poslovi zakonom utvrđeni poslovi državne uprave, koje obavlja Ministarstvo, a čijim obavljanjem se ostvaruje i unapređuje bezbednost građana i imovine, pruža podrška vladavini prava i obezbeđuje ostvarivanje Ustavom i zakonom utvrđenih ljudskih i manjinskih prava i sloboda, kao i drugi, sa njima povezani poslovi iz utvrđenog delokruga i nadležnosti Ministarstva.

Članom 234. (stav 1-8) propisano je pravo na podnošenje pritužbe.

Pritužbu može podneti svako lice (u daljem tekstu: pritužilac) koje smatra da su mu postupanjem ili propuštanjem postupanja zaposlenog (u daljem tekstu: prituženik) pri vršenju službenih zadataka povređena ljudska i manjinska prava i slobode, u roku od 30 dana od dana kada se pritužena radnja dogodila.

Kako se podnesi pritužba?

Pritužbu podnosite u roku od trideset dana od kada se desio događaj na koji se žalite, usmeno, pismeno, ili elektronskim putem. Ako je od događaja proteklo više od trideset dana, po pritužbi će se odlučivati u skraćenom postupku. To znači da će je rukovodilac jedinice na koju se pritužba odnosi razmotriti, i pismeno Vam saopštiti svoju odluku u roku od šezdeset dana — nemate pravo da Vas saslušaju ni da iznosite dokaze, i nemate pravo da Vaš slučaj bude prosleđen komisiji.

Svoju pritužbu predajete u bilo kojoj policijskoj stanici ili upravi, ili možete da je adresirate samom Ministarstvu, i oni su dužni da je proslede jedinici gde je zaposlen službenik na koga se pritužujete. Ako je lično odnesete, dobićete potvrdu da ste je predali, a ako je podnesete usmeno, pred Vama će je uneti u službeni zapisnik.

Ne postoje stroga pravila o tome kako pritužba mora da izgleda, ali važno je da se potrudite da bude razumljiva, i da obavezno sadrži Vaše ime, prezime i potpis, kao i tačno mesto, vreme i opis događaja gde su Vam povređena prava. Uz pritužbu treba da priložite sve dokaze kojima raspolažete, a koji potkrepljuju Vaše tvrdnje — snimke, potpisane izjave svedoka itd. Nije neophodno da znate ime i prezime službenika koje pominjete, već je dovoljno da što preciznije opišete okolnosti incidenta na koji se žalite. Ako Vaša pritužba ne sadrži sve obavezne elemente, dobićete pisani zahtev da je dopunite u roku od tri dana, inače će biti odbačena.

Tok postupka

Nakon prijema pritužbe rukovodilac je dužan da Vas obavesti o pokretanju pritužbenog postupka i da Vas pozove na razgovor u kome će Vas upoznati sa činjenicama koje su utvrđene u postupku provera navoda Vaše pritužbe, kao i o tome da li je u konkretnom slučaju Vaše pravo povređeno ili ne.

Ukoliko se u konkretnom slučaju usaglase Vaši stavovi i stavovi rukovodioca, postupak će se okončati. U suprotnom, Vaša pritužba biće ustupljena Komisiji za rešavanje pritužbi, kao drugostepenom organu.

Drugostepeni postupak pred komisijom

Komisija za rešavanje pritužbi je sastavljena od 3 člana koja imenuje ministar unutrašnjih poslova (2 policijska službenika i 1 predstavnik javnosti).

Sednice Komisije su javne, osim kada Komisija odluči da javnost bude isključena iz razloga zaptite podataka o ličnosti ili poverljivih podataka, kao i kada je pritužilac maloletno lice.

Od Vas će se tražiti da prisustvujete sednici Komisije, o kojoj će te biti obavešteni pisanim pozivom.

Rešavanje pritužbe na Komisiji je konačno, o čemu će Vas Komisija obavestiti pisanim putem. Ukoliko ste nezadovoljni odlukom Komisije, imate na raspolaganju sva druga pravna sredstva za zaštitu svojih prava.

Skraćeni postupak

Ukoliko je pritužba podneta po isteku roka od 30 dana od dana kada je došlo do povrede Vaših prava i sloboda, kao i ako se pritužba odnosi  na rad Ministarstva, pritužba  se rešava u skraćenom postupku.

U skraćenom postupku rukovodilac proverava navode Vaše pritužbe i u roku od 60 dana Vas pisanim putem obaveštava o ishodu postupka provera.

Dalji tok stvari

Ukoliko komisija odluči da su navodi iz Vaše žalbe osnovani, protiv službenika na koga se žalite će biti pokrenut disciplinski postupak. Odluka koju komisija donese je konačna, ali ona ne utiče na Vaše pravo da pred sudom pokrenete postupak za naknadu štete, podnesete krivičnu ili prekršajnu prijavu protiv službenika koji Vas je maltretirao, ili da se žalite nezavisnim institucijama — Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Poverenici za zaštitu ravnopravnosti i Zaštitniku građana. U slučaju da od starešine ili komisije dobijete odluku kojom se ustanovljava da je policajac postupio nepravilno, možete da je iskoristite kao dokaz u nekom od ovih postupaka.

Tekst o tome šta policija sme, a šta ne sme kada Vas zaustavi, možete pročitati ovde.

Related Posts

Leave a Reply