
Preduzetnik je poslovno sposobno fizičko lice koje obavlja delatnost u cilju ostvarivanja prihoda i koje je kao takvo registrovano u skladu sa zakonom o registraciji. U cilju obavljanja samostalne delatnosti, preduzetnik osniva radnju (radionica, kancelarija, biro, servis, agencija, studio, pansion, apoteka, ordinacija…). Fizičko lice može osnovati samo jednu radnju. Radnja može obavljati delatnost u više posebnih poslovnih prostorija i u više mesta, koja se mogu baviti istom ili različitim delatnostima. Delatnost se može obavljati u poslovnom prostoru ili kao terenski rad.
Pravna forma preduzetnik – PR omogućava brzu registraciju, pauziranje poslovanja u bilo kom trenutku, kao i najbrži proces zatvaranja u slučaju da se vaša ideja ipak nije pokazala kao uspešna i održiva. Preduzetnik je idealna forma za testiranje ideje, preduzetničkih sposobnosti i tržišta jer ima najnižu stopu poreza na dobit i najveću fleksibilnost.
Prednosti i mane preduzetništva
Pre nego što postanete preduzetnik, treba da znate koje odgovornosti to nosi. Preduzetnik kao fizičko lice i preduzetnička radnja jedan su entitet, što znači da za vašu preduzetničku radnju postajete odgovorni celokupnom ličnom imovinom.
Kada otvorite račun u banci i preko njega vršite uplate i isplate koje se tiču poslovanja, sa aspekta Zakona i države, taj račun se posmatra kao vaš lični tekući račun. Trebate da budete jako pažljivi kako rukujete i privatnim i poslovnim sredstvima jer jedno utiče na drugo i to je najveći nedostatak pravne forme preduzetnika.
Ipak, prednosti preduzetničke radnje se ogledaju u lakšem upravljanju, manjim obimom „papirologije“ u odnosu na druge forme, lakšem osnivanju i gašenju radnje.
Postupak osnivanja
Postupak upisa u Registar započinje podnošenjem registracione prijave sa propisanom dokumentacijom i dokazom o uplati propisanih naknada i to neposredno u sedištu APR u Beogradu, u nekoj od organizacionih jedinica, u opštinama sa kojim Agencija ima zaključen sporazum ili poštom. Kada se prijava podnosi poštom, kao datum i vreme podnošenja prijave uzimaju se datum i vreme prijema prijave u Agenciji.
Registracionu prijavu za osnivanje podnosi preduzetnik ili lice ovlašćeno od strane preduzetnika, u kom slučaju je potrebno priložiti i punomoćje.
Poslovno ime
Poslovno ime je ime pod kojim poslujete kao preduzetnik. Ono mora da sadrži:
1. Ime i prezime preduzetnika;
2. Opis pretežne delatnosti;
3. Oznaku „preduzetnik“ ili „pr“;
4. Sedište odnosno adresu na kojoj preduzetnik posluje.
Naziv
Postoji razlika između poslovnog imena i naziva firme. Poslovno ime je identifikacija preduzetnika, odnosno vas kao pravno lice pod kojim poslujete. Naziv pravi razliku između dve firme koje se bave sličnim poslovima i identitetom vas razlikuje od drugih firmi. Važno je napomenuti da poslovno ime preduzetnika može, ali ne mora da sadrži naziv.
Vaše poslovno ime preduzetnika mora se razlikovati od drugog registrovanog ili rezervisanog poslovnog imena. Svakako ne sme da bude isto, ali nije dozvoljeno ni da bude slično. Odluku o tome šta je slično, a šta ne donosi APR.
Potrebna dokumentacija
1. Dokaz o identitetu preduzetnika – fotokopija (očitana) lična karta;
2. Registraciona prijava osnivanja preduzetnika. Sa sajta APR možete da skinete formular za registraciju (formular) i popunite ga u elektronskom formatu. Tako popunjen odštampate i priložite uz potrebnu dokumentaciju. Svakako ne zaboravite da Registracionu prijavu potpišete;
3. Dokaz o uplati 1.600 dinara naknade za osnivanje.
Ukoliko ste registrovali naziv, potrebno je da priložite i:
– Potvrdu o rezervaciji naziva.
Predaja prijave
Postupak osnivanja preduzetnika se sprovodi preko jednošalterskog sistema registracije koji omogućava da privredni subjekti koji se registruju u APR-u, sa odlukom o osnivanju, istovremeno dobiju:
1. Registarski/matični broj koji dodeljuje Republički zavod za statistiku;
2. Poreski identifikacioni broj (PIB) koji dodeljuje Poreska uprava – Centrala;
3. Prijavu na paušalno oporezivanje ili na isplatu lične zarade ili na PDV;
4. Potvrdu o izvršenoj prijavi (tzv. Obrazac M-A), koju dodeljuje Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja – CROSO;
5. Broj osiguranika zdravstvenog osiguranja koji izdaje RZZO.
Elektronska registracija preduzetnika
Od 1. januara 2018. godine u Agenciji za privredne registre je omogućeno osnivanje preduzetnika elektronskim putem.
Za eRegistraciju osnivanja preduzetnika potrebno je da punoletno fizičko lice poseduje:
1. kvalifikovani elektronski sertifikat (elektronski potpis) izdat od sertifikacionog tela u Republici Srbiji;
2. Instaliran čitač elektronskih kartica Visa, MasterCard ili DinaCard platne kartice za plaćanje naknada.
Naknada za osnivanje
Visina naknade za osnivanje propisana je Odlukom o naknadama za poslove registracije i druge usluge koje pruža Agencija za privredne registre.
Naknada za registraciju osnivanja preduzetnika iznosi 1.600,00 dinara,
Naknada za podnošenje elektronske prijave osnivanja preduzetnika iznosi 1.500,00 dinara.
Zahtev za paušalno oporezivanje
Zahtev za paušalno oporezivanje:
prijave, podnosilac prijave (budući preduzetnik) izjašnjava se za paušalno oporezivanje štikliranjem odgovarajućeg polja.
– Preduzetnici koji vode poslovne knjige a u narednoj godini žele ostvariti pravo na paušalno oporezivanje, podnose prijavu do 31. oktobra tekuće godine za narednu godinu.
Obveznici koji su do sada bili paušalno oporezovani ne podnose novi zahtev, osim ako se promene okolnosti od značaja za paušalno oporezivanje (ako se značajnije izmeni obim poslovanja odnosno ako izmenjeni uslovi isključuju pravo na paušalno oporezivanje).
Preduzetnik koji je imao status paušalca a želi da porez na prihode od samostalne delatnosti u narednoj godini plaća na planirani odnosno ostvareni prihod, treba da dostavi poreskom organu poresku prijavu i pismeno obaveštenje da će od 01.01. naredne godine voditi knjige po sistemu dvojnog knjigovodstva (počev od 2019. godine nije moguće voditi knjige po sistemu prostog knjigovodstva).
Preduzetnici paušalci vode samo knjigu o ostvarenom prometu paušalno oporezovanih obveznika – KPO i nisu obavezni da utvrđuju finansijski rezultat poslovanja i da poreskom organu dostavljaju Bilans uspeha i Poreski bilans.
Raspolaganje novčanim sredstvima: paušalac može podizati gotov novac sa svog poslovnog računa, bez ikakvih ograničenja i bez podnošenja dokaza za koje namene podiže i troši novčana sredstva.
Finansijska sredstva radnje mogu da se koriste za poslovne i lične potrebe.
Rešenje
Onog trenutka kad APR pozitivno odluči o vašoj prijavi, doneće Rešenje kojim se prijava usvaja. Rešenje će vam biti dostavljeno na način koji ste naveli u Registracionoj prijavi.
Rešenje uglavnom bude gotovo kroz 5 do 7 dana i od momenta donošenja Rešenja počinju da teku vaša prava i obaveze kao preduzetnika. To uključuje i obavezu prijavljivanja kod nadležnog poreskog organa.
Izrada pečata
Zakon (član 25. stav 3. Zakona o privrednim društvima) kaže da vam pečat nije potreban, ali se toga, nažalost, u većini slučajeva pridržavaju samo APR i Poreska uprava. Ostali sa kojima sarađujete će vam u toku saradnje tražiti.
Pečat se izrađuje kod pečatoresca. On će vam tražiti kopiju Rešenja o osnivanju da bi vam izradio pečat. Ne postoje propisi kojima je regulisan oblik, boja mastila i sadržina pečata, tako da možete pustiti mašti na volju. Većina preduzetnika najčešće upotrebljava plavo, ljubičasto ili crno mastilo.
Trošak izrade pečata kreće se od 1.000 do 3.000 dinara, u zavisnosti kakav mehanizam pečata želite.
Ugovor sa bankom
Jedan od zadnjih koraka koje ćete obaviti u osnivanju vaše firme jeste otvaranje računa u poslovnoj banci kako bi mogli da poslujete kao preduzetnik.
Prestanak svojstva preduzetnika
Preduzetnik gubi svojstvo preduzetnika brisanjem iz registra privrednih subjekata.
Brisanjem preduzetnika i na taj način prestankom svojstva preduzetnika, ne prestaje odgovornost fizičkog lica koje je bilo registrovano kao preduzetnik za nastale obaveze.
Preduzetnik za sve obaveze nastale u vezi sa obavljanjem svoje delatnosti odgovara celokupnom svojom imovinom i u tu imovinu ulazi i imovina koju stiče u vezi sa obavljanjem delatnosti.
Zaključak
Da sumiramo.
Vreme
1. 1 dan za popunjavanje registracione prijave, plaćanje naknade za registraciju i prijave u U Agenciji za privredne registre;
2. 5 – 7 dana za dobijanje rešenja o prijavi iz APR-a;
3. Najčešće 2 dana za izradu pečata (ali zavisi od mesta gde idete);
4. 1 dan za ugovor u banci i poresku prijavu.
Troškovi
1. 1.600 RSD naknada za registraciju osnivanja preduzetnika (ili 1.500 elektronskim putem);
2. 1000 RSD naknada za rezervisanje naziva ako na to odlučite;
3. 1000 – 3.000 RSD trošak izrade pečata (u zavisnosti od mehanizma pečata).
Preduzetnik gubi svojstvo preduzetnika brisanjem iz registra privrednih subjekata.
Preduzetnik za sve obaveze nastale u vezi sa obavljanjem svoje delatnosti odgovara celokupnom svojom imovinom i u tu imovinu ulazi i imovina koju stiče u vezi sa obavljanjem delatnosti.
Tekst o osnivanju ortačkog društva možete pročitati ovde.