U prethodnom tekstu bilo je reči o zastarelosti krivičnog gonjenja. Sada ću se baviti pitanjem zastarelosti izvršenja krivične sankcije, odnosno kazne. U tom pogledu, svakako je najinteresantnije pitanje zastarelosti izvršenja kazne zatvora.
Zastarelost je zakonski osnov za gašenje krivičnih sankcija usled proteka određenog vremena što za posledicu ima gubitak prava države ili na krivično gonjenje ili na izvršenje izrečene krivične sankcije.
Nastupa protekom izvesnog vremena od izvršenja krivičnog dela ili od pravosnažnosti presude kojom je izrečena krivična sankcija.
Opravdanje je u propustu države da preko svojih organa preduzme krivično gonjenje ili da izvrši izrečenu sankciju; nakon proteka određenog vremena država na neki način gubi svoje pravo na kažnjavanje, odnosno sama se odriče tog prava.
Zastarelost izvršenja kazne zatvora
Izrečena kazna ne može se izvršiti kad protekne:
- dvadeset godina od osude na kaznu zatvora preko petnaest godina;
- petnaest godina od osude na kaznu zatvora preko deset godina;
- deset godina od osude na kaznu zatvora preko pet godina;
- pet godina od osude na kaznu zatvora preko tri godine;
- tri godine od osude na kaznu zatvora preko jedne godine;
- dve godine od osude na kaznu zatvora do jedne godine, na novčanu kaznu, na kaznu rada u javnom interesu, ili na kaznu oduzimanja vozačke dozvo
Zastarelost izvršenja kazne počinje od dana kad je presuda kojom je kazna izrečena postala pravnosnažna, a ako je uslovna osuda opozvana – od dana kad je odluka o opozivanju postala pravnosnažna.
Ako je aktom amnestije ili pomilovanja ili odlukom suda po vanrednom pravnom leku izrečena kazna smanjena, vreme potrebno za nastupanje zastarelosti određuje se prema novoj kazni, ali se tok zastarelosti računa od ranije pravnosnažne presude.
Zastarelost se prekida svakom radnjom nadležnog organa koja se preduzima radi izvršenja kazne. Svakim prekidom zastarevanje počinje ponovo da teče.
Zastarelost izvršenja kazne nastaje u svakom slučaju kad protekne dvostruko vreme koje se po zakonu traži za zastarelost izvršenja kazne. U slučaju nastupanja zastarelosti, započeto izvršenje kazne obustavlja se.
Zastarelost kazne zatvora
Sve što sam napisao o zastarelosti izvršenja krivičnih sankcija uopšte, važi i kod zastarelosti izvršenja kazne zatvora, specifično, ali zbog značaja ove kazne, posebno ću se osvrnuti na zastarelost kazne zatvora.
Zastarelost kazne zatvora znači da se osoba koja je osuđena na kaznu zatvora ne može uputiti niti prinudno sprovesti na izdržavanje ove kazne po proteku zakonom određenog vremenskog perioda.
Od kada se računa rok zastarelosti kazne zatvora?
Rok zastarelosti izvršenja kazne počinje da teče od dana kad je presuda kojom je kazna izrečena postala pravnosnažna. Ukoliko je uslovna osuda opozvana zastarelost počinje da teče od dana kad je odluka o opozivanju postala pravnosnažna.
Ako je aktom amnestije ili pomilovanja ili odlukom suda po vanrednom pravnom leku izrečena kazna smanjena, vreme potrebno za nastupanje zastarelosti određuje se prema novoj kazni, ali se tok zastarelosti računa od ranije pravnosnažne presude.
Presuda je pravnosnažna kada se više ne može pobijati žalbom. Datum pravnosnažnosti presude konstatuje postupajući sudija nakon čega se na presudi stavlja klauzula pravnosnažnosti.
Klauzula pravnosnažnosti je zapravo pečat suda na kojem stoji da je presuda pravnosnažna i datum pravnosnažnosti.
Kada će nastupiti pravnosnažnost presude zavisi od:
- urednosti dostave,
- roka za izjavljivanje žalbe,
- od toga da li je žalba izjavljena ali i
- od toga da li je i kada drugostepeni sud razmatrao podnetu žalbu.
Ukoliko je prvostepena presuda uredno dostavljena i istekne rok za izjavljivanje žalbe presuda će biti pravnosnažna narednog dana nakon isteka roka za izjavljivanje žalbe.
U slučaju da je izjavljena žalba i drugostepeni sud razmatra ovu žalbu presuda će, ukoliko je drugostepeni sud potvrdi, postati pravnosnažna danom donošenja drugostepene presude.
Kada nastupa zastarelost kazne zatvora?
Zastarelost izvršenja kazne nastupa po proteku zakonom određenog perioda.
Ovaj zakonski period se razlikuje u zavisnosti od težine izrečene kazne. Da bi se odredio rok zastarelosti izvšenja kazne potrebno je najpre znati o kojoj se kazni radi odnosno na koju kaznu je neko lice osuđeno.
Ukoliko je izrečena kazna zatvora rok zastarelosti zavosi od njene dužine.
Izrečena kazna se ne može izvršiti kada protekne:
- 25 godina od osude na kaznu zatvora u trajanju od 30-40 godina;
- 20 godina od osude na kaznu zatvora u trajanju dužu od 15 godina;
- 15 godina od osude na kaznu zatvora u trajanju dužu od 10 godina;
- 10 godina od osude na kaznu zatvora u trajanju dužu od 5 godina;
- 5 godina od osude na kaznu zatvora u trajanju dužu od 3 godine;
- 3 godine od osude na kaznu zatvora u trajanju dužu od 1 godine;
- 2 godine od osude na kaznu zatvora u trajanju do 1 godine, osude na novčanu kaznu, osude na kaznu rada u javnom interesu ili na kaznu oduzimanja vozačke dozvole.
Relativna zastarelost kazne zatvora
Relativna zastarelost izvršenja kazne nastupa kada nadležni organi ne preduzimaju radnje radi izvršenja kazne.
To u praksi može biti slučaj kada se pravnosnažna presuda kojom je neko lice osuđeno na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine ne dostavi referentu za izvršenje krivičnih sankcija u roku od dve godine nakon pravnosnažnosti.
U slučaju da je pravnosnažna presuda dostavljena na izvšenje ali da u zakonom propisanom periodu nakon toga nije preduzeta ni jedna radnja radi izvršenja takođe će nastupiti zastarelost izvršenja kazne zatvora.
Radnje koje se preduzimaju radi izvršenja su slanje poziva osuđenom da se javi na izdržavanje kazne ili naredba policija da se prinudno sprovede u ustanovu za izvršenje kazne zatvora.
Relativna zastarelost se prekida svakom radnjom nadležnog organa koja se preduzima radi izvršenja kazne. Slanjem poziva osuđenom da se javi na izdržavanje kazne zatvora prekida se rok zastarelosti i od tog trenutka taj rok ponovo počinje da teče.
U konkretnom slučaju ( primer osude na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine ) da bi nastupila relativna zastarelost izvršenja kazne od slanja poziva moralo bi da protekne ponovo dve godine i da se za to vreme ne preduzme ni jedna druga radnja radi izvršenja kazne.
Apsolutna zastarelost kazne zatvora
Apsolutna zastarelost izvršenja kazne nastupa u svakom slučaju po proteku određenog vremena. Apsolutna zastarelost izvršenja kazne nastaje kad protekne dvostruko vreme koje se po zakonu traži za zastarelost izvršenja kazne.
To znači da ona nastupa nezavisno od toga da li nadležni organi preduzimaju procesne radnje radi izvršenja kazne ili ne.
Zbog toga su rokovi za nastupanje apsolutne zastarelosti duplo duži od rokova za nastupanje relativne zastarelosti izvršenja kazne.
Da li nastupa zastarelost kazne zatvora kada je raspisana poternica?
Raspisivanjem poternice prekida se relativna zastarelost izvršenja kazne i u tom slučaju to može trajati do nastupanja apsolutne zastarelosti izvršenja kazne.
Zastarelost izvršenja kazne prekida se svakom radnjom nadležnog državnog organa, a to osim suda može biti i policija koja svakodnevno postupa po raspisanoj poternici, vršeći na taj način radnju koja ima trajni karakter.
To znači da u slučaju raspisivanja poternice ne može nastupiti relativna već samo apsolutna zastarelost izvršenja kazne zatvora.
Ovakav stav zauzeo je i Vrhovni kasacioni sud u presudi Kzz OK 17/2018 od 29.03.2018.godine.
Kakve su posledice nastupanja zastarelosti krivičnog gonjenja?
Nastupanje zastarelosti kazne zatvora pre svega dovodi do nemogućnosti da se ta kazna izvrši. Međutim, ono dovodi i do nepoverenja građana u pravosuđe i policiju.
Stvara se osećaj da pravda nije zadovoljena i da je uzaludna borba za zadovoljenje pravde. Učinilac krivičnog dela koji izbegne izvršenje kazne zatvora može se ponovo odlučiti za izvršenje krivičnih dela.
Zastarelost izvršenja mera bezbednosti
Krivični zakonik određuje i rokove za zastarelost izvršenja mera bezbednosti:
- Zastarelost izvršenja mera bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi, obaveznog psihijatrijskog lečenja na slobodi, obaveznog lečenja narkomana, obaveznog lečenja alkoholičara i oduzimanja predmeta nastaje kada protekne 5 godina od dana pravnosnažnosti odluke kojom su te mere izrečene;
- Zastarelost izvršenja mera bezbednosti zabrane vršenja poziva, delatnosti ili dužnosti, zabrane upravljanja motornim vozilom i proterivanja stranca iz zemlje nastaje kada protekne vreme za koje su te mere izrečene;
- Kod mere bezbednosti javnog objavljivanja presude postoji izričita odredba da se mora izvršiti najkasnije u roku od 30 dana od dana pravnosnažnosti presude, protekom tog roka ona se više ne može izvršiti.
Umesto zaključka
Bez obzira da li se radi o zastarelosti krivičnog gonjenja ili zastarelosti izvršenja krivičnih sankcija, zastarelost teče i nastupa po sili zakona, okrivljeni je se ne može odreći, niti je potrebno da se na nju poziva, jer su i sud i javni tužilac obavezni da na istu paze po službenoj dužnosti.
U skladu sa odredbama Konvencije o neprimenjivanju zakonske zastarelosti za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti iz 1968. godine, koja je inkorporirana u naše zakonodavstvo 1970. godine, i naš zakonodavac propisuje da ne zastarevaju krivično gonjenje i izvršenje kazne za:
- krivična dela Genocid (čl. 370. KZ),
- Zločin protiv čovečnosti (čl. 371. KZ),
- Ratni zločin protiv civilnog stanovništva (čl. 372. KZ),
- Ratni zločini protiv ranjenika i bolesnika (čl. 373. KZ),
- Ratni zločini protiv ratnih zarobljenika (čl. 374. KZ), i Organizovanje grupe i podstrekavanje na vršenje genocida i ratnih zločina (čl. 375. KZ),
- i za druga krivična dela za koja po ratifikovanim međunarodnim ugovorima zastarelost ne može nastupiti.
Na kraju, ukoliko vam je potrebna stručna pravna pomoć, budite slobodni da nas kontaktirate i zakažete pravne konsultacije, jer se mi borimo za pravdu koja prirpada vama.