
Pretresanje stana , ostalih prostorija, odnosno lica, predstavlja radnju dokazivanja ukoliko je verovatno da će okrivljenog uhvatiti, odnosno da će na taj način pronaći predmete (oružje, droga) krivičnog dela ili druge predmete vazne za krivični postupak.
Da bi policija pretresla stan, potrebna je pismena naredba suda, sa obrazloženjem (zašto pretresaju stan). Naredba se, pre početka pretresa, uručuje licu kod koga će se obaviti pretres.
Ukoliko lice kod koga se vrši pretresanje stana želi da advokat prisustvuje toj radnji, može da obezbedi njegovo prisustvo u roku od tri sata od uručenja naredbe.

Međutim, ukoliko se pretpostavlja oružani otpor, neki vid nasilja ili je počelo uništavanje dokaza u stanu ili drugoj prostoriji, pretresanje se može obaviti i bez prethodne predaje naredbe.
Vlasnik stana će pre svega biti pozvan da dobrovoljno otvori prostorije, nakon čega će prostorije silom biti otvorene.
Pored vlasnika stana, odnosno njegovog zastupnika, ukućana, ili suseda zakonodavac je predvideo da će dva punoletna građanina prisustvovati kao svedoci. Lice koje sprovodi pretresanje i prisutni svedoci mogu biti samo lica istog pola, kao i lice koje se pretresa.
Pretres stana se može snimati kamerom, odnosno pojedini predmeti se mogu fotografisati.
Ako prilikom pretresa policija pronađe predmete koji imaju veze sa nekim drugim krivičnim delom za koje se gonjenje preduzima po službenoj duznosti oni će iste oduzeti, te opisati u zapisniku, a o oduzimanju predmeta će izdati potvrdu.
Policija može bez odluke suda izvršiti pretres, ako :
- Držalac stana to sam traži;
- Ako neko zove za pomoć;
- Radi izvršenja odluke suda o pritvaranju ili dovođenja okrivljenog;
- Radi neposrednog lišenja slobode izvršioca krivičnog dela ili otklanjanja neposredne opasnosti za ljude ili imovinu.
Razlika između pregleda i pretresa lica
Ono na šta pomislimo kada kažemo “pretres” zapravo podrazumeva dve različite policijske procedure — pretres i pregled.

Da bi policajac imao ovlašćenje da Vas pregleda, dovoljno je da posumnja da sa sobom nosite nešto opasno — oružje, eksploziv ili nešto drugo — ili predmet koji bi mu pomogao da pronađe nešto ili nekoga za kime traga.
Za pregled nije potreban nalog suda.
U slučaju pretresa, potrebno da je počinjeno krivično delo, i da postoji osnovana sumnja da Vi kod sebe imate nešto što je važno za njegovo rasvetljavanje.
Pretres se vrši na osnovu sudskog naloga, sem kada policajac prilikom privođenja posumnja da nosite neki opasan predmet, ili da ćete baciti ili sakriti nešto što treba da mu posluži kao dokaz.
Pregled lica, predmeta i prevoznih sredstava
Svaki policajac ima ovlašćenje da Vas zaustavi i da pregleda Vas, predmete koje imate kod sebe i Vaše vozilo ako treba da Vas dovede, ili ako posumnja da kod sebe imate nešto opasno.
To nešto može da bude oružje, eksploziv ili drugi predmet za koji proceni da biste njime mogli da povredite sebe ili nekog drugog.
Takođe, može da Vas pregleda i ako po službenoj dužnosti traga za nekime ili nečime, a misli da bi kod Vas mogao da pronađe neki predmet koji bi mu u tome pomogao.

Policajac pregled preduzima na osnovu sopstvene slobodne procene — nije mu potreban nalog suda, ni naređenje pretpostavljenog.
Ukoliko se ta procena pokaže kao tačna, i kod Vas pronađe eksploziv, oružje ili nešto slično, taj predmet će Vam oduzeti, i o tome izdati potvrdu.
U slučaju da se dogodi da umesto oružja pronađu neki drugi nedozvoljeni predmet, na primer drogu, pregled može da preraste u pretres bez naloga.
Ako za takav pretres nisu ispunjeni uslovi, policajac može da zatraži nalog, i da Vas zadrži dok ga ne dobije, što može da traje najviše 6 sati.
Takođe, na mestu gde je izvršeno krivično delo, ili se desilo nešto drugo što policija treba da istraži, recimo požar ili eksplozija, policija ima pravo i obavezu da sprovede pregled mesta događaja, u sklopu koga može da pregleda osobe, predmete i vozila koja se tu zateknu, i da legitimiše prisutne.
Šta policajac sme da radi kad Vas pregleda?
Pre nego što pristupi pregledu, policajac mora da Vam pokaže svoju legitimaciju, ako mu to zatražite.
Ako je u civilu, mora da Vam se predstavi i pokaže značku pre nego što Vam izda bilo kakvo naređenje. Ima obavezu da Vam kaže da li je u pitanju rutinska kontrola, ili traže izvršioca nekog krivičnog dela, kao i da li Vas lično sumnjiče za nešto.

Pregled predstavlja “uvid u sadržaj obuće i odeće” i mnogo je manje invazivan od pretresa.
To znači da policajac može da Vam pogleda u džep, ali ne i da zavuče ruku u njega, da može da Vam prepipa preko odeće, i da može da koristi i službenog psa da Vas onjuši radi pronalaženja eksploziva i droge.
Tokom pregleda ima obavezu da poštuje Vaše dostojanstvo i da se prema Vama odnosi sa poštovanjem.
Ako Vas zaustavi na javnom mestu, zbog privatnosti mora da Vas izdvoji na stranu, sem ako bi time “ugrozio izvršenje zadatka” — ali to ne važi ako se nalazite na masovnom skupu gde to ne bi ni bilo moguće.
Sem ako je neophodno da se hitno oduzmu opasni predmeti, policajac treba da bude istog pola kao osoba koju pregleda.
Pregled predmeta i prevoznih sredstava
Policija može da pregleda i predmete koji se nalaze u Vašoj neposrednoj blizini i “koji se prevoze po Vašemnalogu ili u Vašoj pratnji” — to se odnosi, na primer, na prtljag koji predate na aerodromu.
Imaju pravo da pregledaju i Vaše vozilo, ako ste blizu njega ili ga nadzirete.

Tokom ove procedure pregledaju se “svi otvoreni i zatvoreni prostori” takvih predmeta, Vašeg vozila i svega što se u njemu nađe.
To znači da će Vas pitati da im otvorite gepek ili kofer, i da imate obavezu da ih poslušate. Ako odbijete, policajac to može sam da uradi, i na silu, ali mora da pazi da napravi što manju štetu.
U slučaju da ipak napravi štetu, mora da fotografiše ili da na drugi način zabeleži da je to uradio.
I ovde pri pregledu mogu da se koriste psi i “tehnička sredstva”.
Pregled mesta događaja
Kad policajac sazna da se dogodilo krivično delo ili prekršaj, ili neka druga situacija koju treba razjasniti, kao, na primer, požar ili eksplozija, obaviće pregled mesta događaja, kako bi pronašao tragove koji bi mogli da posluže kao dokaz ili upute na počinioca.
Tada će, po potrebi, izvršiti pregled osoba, predmeta i vozila koja se tu zateknu.
Osobe koje se nađu na licu mesta može da legitimiše, i da ih zadrži ako proceni da bi mogle da imaju informacije od značaja za razjašnjenje slučaja. Takođe, može i da im zabrani da prilaze mestu događaja ili da ga snimaju.
Šta ako pronađu nešto?
Predmete koji imaju veze sa svrhom pregleda mogu privremeno da Vam oduzmu.
Svaki predmet koji zadrže moraju da opišu u zapisniku, i u potvrdi koju Vam izdaju.
Ako nađu nešto drugo što može da bude dokaz u krivičnom ili prekršajnom postupku, pregled može da preraste u pretres bez sudskog naloga, ako za to postoje uslovi. U suprotnom, mogu da Vas zadrže dok od suda ne dobiju nalog za pretres, a najduže šest sati.
Pretres – Šta je i kakva je procedura?
Pretres je invazivnija procedura, koja se sprovodi na osnovu sudske odluke (osim u izuzetnim slučajevima), radi otkrivanja dokaza o nekom krivičnom delu ili hvatanja izvršioca tog dela.
Neophodno je, dakle, da je izvršeno krivično delo i da postoji osnovana sumnja da Vi kod sebe ili u svom stanu imate nešto što je važno za njegovo rasvetljavanje, ili da se u Vašem stanu krije osoba koja ga je izvršila.

Mogu da pretresaju Vas lično, s tim da mogu da Vas skinu i pregledaju Vam telesne šupljine, a mogu da pretresaju i Vaš stan i druge prostorije.
O pretresu se sastavlja zapisnik, i prisustvuju mu dva punoletna svedoka, a imate i pravo da zahtevate da pretresu prisustvuje Vaš advokat.
Predmete koje pronađu, koji imaju veze sa razlogom pretresa, će Vam oduzeti. Ako pronađu dokaze koji ukazuju na drugo krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, mogu da oduzmu i njih, a ako ne bude bilo osnova da se pokrene postupak, vratiće Vam ih.
Procedura prilikom pretresa
Pre početka pretresa, policajac koji ga sprovodi treba da Vam preda sudski nalog, ako ga ima, i da Vam predloži da dobrovoljno predate predmete koje traže ili osumnjičenog koga krijete.
Takođe, mora da Vam objasni da imate pravo da tražite da pretresu prisustvuje Vaš advokat. Ako odlučite da iskoristite to pravo, pretres može da se odloži dok Vaš branilac ne stigne, a najviše tri sata.
Svi prisutni policijski službenici su dužni da se legitimišu na Vaš zahtev, a, ako su u civilu, to moraju da urade i ako im to izričito ne zahtevate.
Imajte u vidu da sve ove proceduralne korake policija može da preskoči u slučaju da posumnja da ćete pružati nasilni otpor ili uništiti dokaze.
Kada pronađu zatvoren predmet ili prostoriju, prvo će od Vas tražiti da ga otvorite. Ako to odbijete, imaju pravo da ga otvore na silu, uz što manje štete. U slučaju da ipak naprave štetu, moraju da je fotografišu ili da na drugi način zabeleži da su to uradili.
Pretresu prisustvuju dva punoletna svedoka, i o njemu se obavezno sastavlja zapisnik, koji treba da potpišu svedoci i osoba koju pretresaju, odnosno čiji stan se pretresa. Tok pretresa može i da se snima kamerom.
Pretres osoba
Ako policajac posumnja da kod sebe imate nešto što može da pomogne u rasvetljavanju krivičnog dela, uz sudski nalog može da Vas pretrese.
Pretres je daleko invazivniji od pregleda. To znači da po zakonu ima pravo da Vas skine do gola i vrši pregled Vaših telesnih šupljina.
Međutim, takođe po zakonu, policijski službenik koji ga sprovodi ima obavezu da tokom celog pretresa poštuje Vaše “pravo na intimu” i “dostojanstvo ličnosti.”
Iz tog razloga, službenici koji sprovode pretres, i svi drugi prisutni moraju da budu istog pola kao Vi. Ako procene da postoji opasnost da ćete reagovati nasilno ili uništiti dokaze, pretres mogu da sprovedu i bez naloga.
Pretres stana i drugih prostorija
Ako sumnjaju da se u nekoj prostoriji nalaze dokazi o nekom krivičnom delu, ili njegov učinilac, policajci mogu da uđu u nju, ako treba i silom, i da je pretresu.
Na pretres se poziva vlasnik stana, šef firme, ili neko drugi, zavisno od toga koja je prostorija u pitanju. Ako ta osoba nije tu, poziva se neko od odraslih ukućana, ili komšija. Pored toga, pretresu prisustvuju i dva svedoka.

Pretres se odvija u toku dana i vrši na osnovu sudskog naloga, sem u određenim slučajevima:
- kada sam vlasnik traži da pretres bude noću, ili je to “najbolji trenutak” za hvatanje počinioca ili obezbeđivanje dokaza;
- ako neko iz stana zove upomoć ili je neophodno da se otkloni neka opasnost;
- kada je tako određeno sudskom naredbom;
- kada je započet danju i nije završen.
Prilikom pretresanja se obavezno sastavlja zapisnik, sem kada se pretres vrši bez naloga, u kom slučaju se izdaje potvrda o ulasku u stan, u kojoj moraju biti navedeni razlozi ulaska, pa se naknadno podnosi izveštaj javnom tužiocu, odnosno istražnom sudiji.
Na pretres bez naloga imaš pravo da izjaviš prigovor, koji se unosi u potvrdu.
Šta ako nešto nađu?
Predmete koji imaju veze sa svrhom pretresa policija može privremeno da oduzme.
Svaki od tih predmeta treba da bude opisan u zapisniku, kao i u potvrdi koja se odmah po oduzimanju izdaje vlasniku.
Ako nađu sporne predmete koji nemaju veze sa svrhom pretresa, a koji imaju veze sa krivičnim delom za koje se goni po službenoj dužnosti, i njih mogu da oduzmu.
U slučaju da nema osnova da se povodom njih pokrene postupak, i ne postoji drugi zakonski razlog da ih oduzmu, moraju da Vam ih vrate.
Pretres digitalnih uređaja
Kada istražuje neko krivično delo, policija može da pretresa i Vaš kompjuter, mobilni telefon, ili bilo koji drugi uređaj na kome se čuvaju elektronski podaci.
To može da radi isključivo na osnovu odluke suda.
Ako poseduju takav nalog, imate obavezu da im omogućite pristup uređaju — otključate telefon ili laptop — sem ako ste baš Vi optuženi za krivično delo koje se istražuje, ili ako je optuženi Vaš bračni ili vanbračni drug, ili neki drugi član porodice, do određenog stepena srodstva.
Takođe, nemate obavezu da im omogućite pristup ako bi time povredili obavezu čuvanja neke tajne — ako se radi o državnoj tajni, ili poverljivoj ispovesti Vašeg pacijenta, osobe čiji ste verski ispovednik, ili klijenta čiji ste branilac.
Da li policija sme da Vas pretresa prilikom putovanja, iako imate sve potrebne papire?
Određeni policijajci imaju pravo da zaustave i pretresu svaku osobu i svaku stvar.
Granična policija ima pravo da vam pregleda torbe, kese i gepek. Jedino što nije dozvoljeno jeste odabir prema nacionalnosti, rasi, polu, religiji ili etničkoj pripadnosti.
Da li policija na aerodromu sme da pregleda računar i mobilni telefon?
Da. Imaju pravo da naprave kopije svih infomacija koje su pronašli u uređajima.
Ipak, ako smatrate da ste nepravedno odabrani za ovakav pretres, imate pravo da se žalite. Zapišite njegovo ime i sve podatke o događaju.
Šta ako prilikom pretresa policija traži da skinete odeću?
Ovo ne spada u standardni način pretresa i sprovodi se samo u slučaju osnovane sumnje.
Uglavnom se sprovodi na granicama, aerodromima i u policijskoj stanici.
Ono što je vaše pravo jeste da dobijete privatnu prostoriju u kojoj će se pretres obaviti, u prisustvu samo jednog policajca ili policajke, u zavisnosti od pola.
Tri saveta građanima Srbije za susrete sa policijom

1. Znajte svoja prava i pozivajte se na njih
Ustav, zakoni i međunarodne konvencije u Srbiji osiguravaju Vam osnovna prava koja ne (smeju da) zavise od nečije dobre volje, već su garantovana.
Međutim, svedoci smo kršenja i nepoštovanja prava čak i od strane onih kojima je posao da ih štite. Bez obzira na to, ako znate šta su Vaša prava i šta su ovlašćenja nadležnih organa, pozivajte se na njih jer time povećavate šansu da će ona biti poštovana.
Dobar primer za ovo jeste legitimisanje gde se, kada uniformisana policija podvikne „vadi lične karte!“ građani najčešće odmah, bez pitanja, hvataju za novčanik i pokazuju dokumenta.
Zakon o policiji (član 75) propisuje 11 osnova za proveru i utvrđivanje identiteta i navodi da je dužnost policijskog službenika da Vas o konkretnom razlogu u konkretnoj situaciji informiše.
Naravno, postoje i izuzeci, tj. ova obaveza prestaje da važi ako se prikupljaju obaveštenja o krivičnom delu koje se goni po službenoj dužnosti i ako bi to moglo ugroziti postizanje cilja provere.
Ali, čak i ako ne dobijete odgovor, znajte da imate pravo da pitate zašto vas legitimišu i uvek pitajte.
Ako Vam priđe osoba u civilu i traži legitimaciju ili izda usmeno naređenje, što se takođe dešava, pitajte ko je ta osoba i tražite da Vam pokaže legitimaciju.
To može biti policijski službenik u civilu, ali može biti i neko ko nema ta ovlašćenja, već pokušava da Vas zastraši.
Zakon o policiji (član 66) obavezuje policajca koji nije u uniformi da Vam pre primene policijskih ovlašćenja pokaže službenu značku i legitimaciju. Izuzetno, u određenim situacijama, minimum je da Vam usmeno kaže da je pripadnik policije, ali svakako mora da se predstavi.
Dalje, ako smatrate da je policijski službenik prekoračio svoja ovlašćenja, upozorite na to i recite da ćete podneti pritužbu.
Dakle ne žalbu, ne tužbu, niti prijavu, već precizno navedite da ćete podneti pritužbu na njihov rad i to direktno Sektoru unutrašnje kontrole.
Nemojte pružati otpor i nemojte odbijati da izvršite naređenje, ali ako smatrate da je postupanje bez zakonskog osnova, recite to jasno.
Ovo signalizira da ste upoznati sa svojim pravima, da hoćete da ih zaštitite, i povećava šansu da će i druga strana morati da ih poštuje. Postoje mnogi korisni izvori gde možete da se informišete o svojim pravima, od čitanja zakonskih rešenja do praktičnih vodiča.
2. Uvek se ponašajte kao da živite u pravnoj državi
Nažalost, Srbija je daleko od ideala pravne države u kojoj su svi jednaki pred zakonom i u kojoj je zakon jednak za sve.
Međutim, iz ugla zaštite Vaših prava koja jesu garantovana, ali koje nema ko da Vam garantuje, važno je ponašati se kao da živite u pravnoj državi u kojoj postoji vladavina prava.
Šta to tačno znači?
To znači da iako ste policiji prijavili prethodnih 12 pretnji koje su vam stigle na društvenim mrežama, i ništa tim povodom nije urađeno, prijavite ih i trinaesti put.
Ako imate pravo na žalbu u situaciji u kojoj smatrate da Vam je pravo ugroženo, uvek se žalite, čak iako ste sigurni da to neće imati nikakvog efekta.
U vezi sa iznad pomenutim pritužbama na postupanje policije, koje osim SUK-u možete podneti i u lokalnoj policijskoj stanici, uvek je podnesite ukoliko smatrate da je policijski službenik povredio Vaša prava.
Za ovako podnetu pritužbu trebalo bi da Vas pozove šef policajca protiv koga je podnosite, da u postupku znanom kao usaglašavanje stavova utvrdite da li je došlo do propusta u radu, a sam razgovor često liči na ubeđivanje da povrede Vaših prava zapravo nije bilo.
Ako se ne usaglasite, pritužba ide na Komisiju za rešavanje pritužbi. Ranija istraživanja pokazuju da se čak 9 od 10 pritužbi građana završi zaključkom da nije bilo povrede prava.
Uprkos tome, nastavite da podnosite pritužbe jer, čak iako završi među onih 90% neuspešnih, makar dobijamo statistiku koja ukazuje na to gde postoje problemi koje treba da rešavamo.
3. Pozovite svog advokata

Znate li koliko sati smete da budete zadržani u policijskoj stanici nakon privođenja?
Šta se dešava ako ste pozvani u policijsku stanicu u svojstvu građanina da pružite neke informacije, a na osnovu onoga što ste rekli odjednom postajete osumnjičeni za izvršenje krivičnog dela?
Da li prostorija u kojoj ste pritvoreni ispunjava minimalne standarde?
Verovatno ne znate odgovore na ova pitanja.
Policija i inspektori poznaju pravila i imaju iskustvo u njihovoj primeni, a osim u malo verovatnom slučaju da ste advokat krivičar, sva je verovatnoća da se Vaše znanje na ovu temu svodi na ono što ste videli u krimi serijama na televiziji.
Pravila u vezi sa postupanjem organa za sprovođenja zakona su zapravo lavirint propisa i garancija koji, sa jedne strane, treba da omoguće njihovo efikasno postupanje, a da, sa druge, osiguraju zaštitu prava građana u tom postupku.
Ovo znači da postoji mogućnost da Vaše nepoznavanje procedura bude iskorišćeno protiv Vas.
Baš iz ovog razloga, pravo na branioca Vam je garantovano domaćim propisima. Branioca možete angažovati samostalno, a u određenim slučajevima se dodeljuje i po službenoj dužnosti.
Sud će dodeliti branioca po službenoj dužnosti ukoliko ne možete sami da ga priuštite, a postupak se vodi za delo za koje je propisana kazna zatvora od preko tri godine, ili u slučaju da vam je u svojstvu okrivljenog određen pritvor.
Međutim, iskustva građana govore o tome da i u ostalim situacijama, kad god se prilikom kontakta sa policijom pojavite sa advokatom, bićete tretirani bolje nego da se pojavite sami jer samo prisustvo nekoga ko poznaje pravila igre osigurava da i drugi igrači igraju fer.
Stoga, ma koliko mislili da znate šta su Vaša prava, veoma je važno da imate dobrog advokata koji može da spreči da sami sebi, nepoznavanjem pravila igre, nehotice nanesete štetu.
Na sledećem linku možete videti kojih su to Pet situacija u kojima Bam je potreban advokat.

Advokat Zoran J. Minić