Nesavesno lečenje predstavlja ozbiljan pravni problem u Srbiji, naročito u kontekstu zaštite prava pacijenata i odgovornosti medicinskih radnika. Prema Krivičnom zakoniku Republike Srbije, nesavesno lečenje se definiše kao krivično delo i sankcioniše se u članu 251, pod nazivom „nesavesno pružanje lekarske pomoći“. Da bi se neko delo kvalifikovalo kao nesavesno lečenje, mora postojati postupanje zdravstvenih radnika koje odstupa od standarda stručnosti i opreza koje medicinska profesija zahteva, a koje pritom dovodi do ugrožavanja ili narušavanja zdravlja pacijenta.

Pravni okvir

U skladu sa članom 251. Krivičnog zakonika, nesavesno pružanje lekarske pomoći postoji kada zdravstveni radnik, lekar ili drugo stručno lice nesavesno postupa prilikom lečenja, dijagnostike ili pružanja medicinskih usluga, i time prouzrokuje pogoršanje zdravstvenog stanja pacijenta ili smrt. Zakonodavac predviđa kaznu za ovo delo u vidu zatvorske kazne do tri godine, dok se u težim slučajevima, kada nesavesno lečenje dovede do smrti pacijenta, može izreći kazna do osam godina zatvora.

Oblici nesavesnog lečenja

Nesavesno lečenje može se ispoljiti kroz različite oblike nepažnje ili neodgovornog postupanja, uključujući:

  1. Postavljanje pogrešne dijagnoze zbog nedovoljno pažljivog pregleda ili propisivanje neadekvatne terapije;
  2. Nepravilno izvođenje medicinskih zahvata ili operacija;
  3. Zanemarivanje standarda sterilizacije i higijene;
  4. Davanje lekova koji nisu primereni za stanje pacijenta;
  5. Odbijanje ili odlaganje pružanja medicinske pomoći u hitnim slučajevima.

Ovakva ponašanja dovode do ozbiljnih posledica po zdravlje pacijenata, koje mogu uključivati trajne povrede, invaliditet ili čak smrtni ishod.

Građansko-pravna odgovornost

Pored krivične odgovornosti, nesavesno lečenje može proizvesti i građansku odgovornost zdravstvenih radnika i ustanova. U skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima, pacijent koji pretrpi štetu usled nesavesnog lečenja ima pravo da pokrene parnični postupak i traži naknadu štete. Ova šteta može biti materijalna (na primer, troškovi dodatnog lečenja ili gubitak zarade) i nematerijalna (duševni bol, strah, umanjenje životne aktivnosti).

Da bi se dokazala odgovornost lekara, neophodno je ustanoviti da je lekar postupao sa određenim stepenom nepažnje koji nije u skladu sa medicinskim standardima, i da je upravo ta nepažnja uzrokovala štetne posledice.

Postupak i dokazi

U krivičnom postupku za nesavesno lečenje, sud se oslanja na medicinsku dokumentaciju, izjave svedoka i veštačenje sudskih veštaka iz oblasti medicine. Uloga veštaka je da utvrde da li je pružena medicinska pomoć bila u skladu sa prihvaćenim standardima, te da li je nesavesno postupanje lekara ili zdravstvenog osoblja prouzrokovalo štetu pacijentu.

Značaj zaštite prava pacijenata

Prava pacijenata u Srbiji zaštićena su Zakonom o pravima pacijenata, koji postavlja jasna pravila o standardima pružanja zdravstvene zaštite, kao i pravnim lekovima koji su dostupni pacijentima u slučaju povrede njihovih prava. Pacijenti imaju pravo da budu informisani o svom zdravstvenom stanju, pravovremeno i kvalitetno lečeni, kao i da se žale nadležnim organima ukoliko smatraju da su njihova prava povređena.

Praksa u Srbiji

U praksi, proces dokazivanja i kažnjavanja nesavesnog lečenja u Srbiji često je komplikovan i dugotrajan, sa značajnim izazovima za pacijente i njihove porodice koji žele da ostvare pravdu. Evo kako to obično izgleda u stvarnim slučajevima:

1. Prva prepreka – dokazivanje nesavesnog lečenja

U realnosti, jedan od najvećih problema u postupcima za nesavesno lečenje jeste upravo dokazivanje neodgovornosti lekara. Medicinska struka je specifična, jer svaka situacija može biti složena i zahteva visok stepen stručnog znanja kako bi se utvrdilo da li je lekar postupio prema standardima ili je došlo do propusta. Pacijenti često nemaju dovoljno stručnog znanja da odmah prepoznaju nesavesno lečenje, a čak i kad sumnjaju, potrebno je angažovanje veštaka, što značajno komplikuje situaciju.

2. Sudski veštaci i stručna mišljenja

Sudski veštaci iz oblasti medicine igraju ključnu ulogu u ovim postupcima. Međutim, postoji problem nepristrasnosti, jer se često dešava da veštaci iz iste struke budu oprezni u davanju mišljenja koje bi direktno optužilo kolege. Ovakva „zatvorenost“ medicinske zajednice dodatno otežava pacijentima da dokažu svoje tvrdnje o nesavesnom lečenju.

Veštačenje je najčešće dugačak i skup proces. Veštaci moraju detaljno analizirati celokupnu medicinsku dokumentaciju, izjave svedoka, pa i pregledati pacijente ili njihove dosijee, što često dovodi do odlaganja postupka i produžavanja procesa.

3. Trajanje sudskih postupaka

Sudski postupci za nesavesno lečenje u Srbiji mogu trajati godinama. Zbog složenosti slučajeva, često dolazi do odlaganja ročišta, zahteva za dodatnim veštačenjima i drugim proceduralnim preprekama. Pacijenti i njihove porodice često se suočavaju sa frustracijom zbog sporog pravosudnog sistema i osećajem nepravde jer ne mogu brzo dobiti presudu koja bi rešila njihov slučaj.

4. Pravna i medicinska birokratija

Pacijenti se u procesu često susreću sa složenom pravnom i medicinskom birokratijom. To podrazumeva prikupljanje velike količine dokumentacije – od medicinskih izveštaja, dijagnoza, terapija, do izjava drugih lekara. Medicinske ustanove mogu otežavati pristup dokumentaciji, što dodatno otežava pacijentima da prikupe dokaze potrebne za pokretanje postupka.

5. Oslobađajuće presude ili blaže kazne

Često se dešava da, čak i kada postoji očigledan slučaj nesavesnog lečenja, sud izrekne blaže kazne, kao što su uslovne kazne zatvora ili čak oslobađajuće presude. Sudovi se često pozivaju na nedovoljno jasne dokaze ili mogućnost da je greška bila nenamerna, a ne nesavesna. Takođe, postoji tendencija da se krivična odgovornost lekara ublaži ili prevede na disciplinsku odgovornost, unutar same zdravstvene ustanove, što za pacijente ne pruža dovoljnu satisfakciju.

6. Sudske nagodbe

Ponekad zdravstvene ustanove predlažu vansudsko poravnanje kako bi izbegle negativnu publicitet i dugotrajne sudske procese. Međutim, takve nagodbe često nisu povoljne za pacijente, jer uključuju manje iznose naknade štete nego što bi mogli dobiti kroz sudski postupak. Pacijenti se često osećaju primorano da prihvate ovakve nagodbe zbog iscrpljenosti dugotrajnim sudskim procesom.

7. Uticaj na karijere lekara

U Srbiji, čak i kada lekar bude osuđen za nesavesno lečenje, to retko rezultira gubitkom lekarske dozvole ili dugoročnim posledicama po njegovu karijeru. Disciplinske mere unutar zdravstvenih ustanova su često blage, a pravosudni sistem ne uvek donosi mere koje bi sprečile dalji rad lekara koji je počinio grešku.

8. Nedovoljna zaštita pacijenata

Pacijenti se neretko osećaju nezaštićeno, jer im nije lako da nađu pravdu. Zakonodavni okvir i institucije koje bi trebalo da zaštite prava pacijenata, kao što su zdravstvene inspekcije ili komisije za prava pacijenata, ne funkcionišu uvek dovoljno efikasno. Iako zakon postoji, njegova primena u praksi često zaostaje, a pacijenti često nemaju dovoljno podrške u ostvarivanju svojih prava.

9. Preporuke za pacijente

U praksi, pacijentima se savetuje da:

  1. Čuvaju svu medicinsku dokumentaciju, beleže svaki korak svog lečenja i konsultuju se sa stručnim licima što pre, ukoliko posumnjaju u nesavesno lečenje;
  2. Obrate se advokatu sa iskustvom u medicinskom pravu, koji može pomoći u proceni slučaja i daljim koracima;
  3. Razmotre mogućnost obraćanja komisijama za zaštitu prava pacijenata, kao i obraćanje medijima kako bi se podigla svest o konkretnom slučaju.

Iako je pravna zaštita u slučajevima nesavesnog lečenja u Srbiji dostupna, pacijenti i njihove porodice se suočavaju sa brojnim izazovima koji mogu otežati postizanje zadovoljavajućeg ishoda.

Zaključak

Nesavesno lečenje predstavlja ozbiljan problem koji nosi sa sobom pravne posledice po lekare i zdravstvene ustanove u Srbiji. Pored krivičnih sankcija, postoji i mogućnost pokretanja građanskih postupaka za naknadu štete. Važno je da pacijenti budu svesni svojih prava i da koriste pravne mehanizme koji im stoje na raspolaganju kako bi zaštitili svoje zdravlje i osigurali odgovornost lekara koji se ne pridržavaju propisanih medicinskih standarda.

Tekst o naknadi štete zbog nesavesnog lečenja možete pročitati ovde.

Related Posts

Leave a Reply