Buka je jedan od najčešćih oblika zagađenja životne sredine, a u Srbiji je regulisana nizom propisa koji imaju za cilj zaštitu građana od prekomerne buke. Pravni okvir u Srbiji pruža mogućnost građanima da podnesu tužbu protiv onih koji narušavaju njihov mir i zdravlje prekomernom bukom.

Pravni osnov za tužbu

Tužba zbog buke u Srbiji zasniva se na odredbama Zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini („Sl. glasnik RS“, br. 36/09, 88/10), kao i na odredbama Zakona o obligacionim odnosima. Prema ovim zakonima, svako lice ima pravo na zaštitu od buke koja prelazi zakonom dozvoljene granice i koja može ugroziti zdravlje, sigurnost ili imovinu.

Prema članu 6 Zakona o zaštiti od buke, pravna i fizička lica koja proizvode buku dužna su da preduzmu mere za smanjenje nivoa buke na dozvoljene granice. U slučaju da te mere izostanu, oštećeno lice može podneti tužbu nadležnom sudu.

Vrste tužbi

Građani koji trpe štetu zbog prekomerne buke mogu podneti različite vrste tužbi:

Tužba za naknadu štete – Oštećeni može tražiti naknadu materijalne i nematerijalne štete koja mu je prouzrokovana bukom. Nematerijalna šteta obuhvata duševne bolove, narušeno zdravlje ili poremećaj u svakodnevnom životu.

Tužba za zabranu daljeg uznemiravanja – Ova tužba se podnosi kako bi se sudski naložilo odgovornom licu da prestane sa radnjama koje proizvode buku. Sud može doneti rešenje o privremenoj meri kojom se zabranjuje dalja buka dok traje postupak.

Tužba za uklanjanje izvora buke – Ukoliko se buka proizvodi određenim uređajima ili instalacijama, oštećeni može zahtevati njihovo uklanjanje ili premeštanje.

Dokazivanje i postupak

Dokazivanje u ovakvim sporovima često zahteva angažovanje stručnjaka, kao što su akustičari, koji mogu meriti nivo buke i dati stručno mišljenje o tome da li je nivo buke iznad dozvoljenih granica. Takođe, sud može naložiti sprovođenje veštačenja kako bi se utvrdio tačan izvor buke i njen uticaj na oštećenog.

U postupku je važno prikupiti sve relevantne dokaze, kao što su izjave svedoka, audio i video snimci, te medicinska dokumentacija koja potvrđuje zdravstvene posledice prekomerne buke.

Zastarelost tužbe

Prema Zakonu o obligacionim odnosima, rok za podnošenje tužbe za naknadu štete je tri godine od dana kada je oštećeni saznao za štetu i učinioca, odnosno pet godina od dana kada je šteta nastala. Za tužbe koje se tiču zabrane daljeg uznemiravanja ili uklanjanja izvora buke, rokovi su kraći i određeni prirodom samog uznemiravanja.

Zaključak

Tužba zbog buke predstavlja efikasan pravni mehanizam kojim građani Srbije mogu zaštititi svoje pravo na mir i zdravlje. Iako postupak može zahtevati vreme i resurse, pravilno prikupljeni dokazi i stručno vođenje postupka mogu dovesti do uspešnog ishoda i zaštite prava oštećenog.

Tekst o tome koja su prava podstanara u Beogradu možete pročitati ovde.

Related Posts

Leave a Reply