Počinje primena nove odluke u korist porodilja

naknada tokom porodiljskog bolovanja

Položaj zaposlenih porodilja koje su morale da održavaju trudnoću u odnosu na one koje to nisu sada je izjednačen.

Naime, sve porodilje koje pre trudnoće nisu imale 18 meseci staža, a morale su da održavaju trudnoću, imaće pravo na veću naknadu tokom porodiljskog bolovanja.

Njihova naknada će se obračunavati kao i ženama koje imaju 18 i više meseci staža. Takvu odluku je sredinom februara doneo Ustavni sud, a izmene se odnose na sve majke koje su dobile bebu u poslednjih šest godina.

Ustavni sud je odlučio da se naknada za porodiljsko i negu deteta nije dobro računala za žene koje su pre porodiljskog bile na trudničkom bolovanju.

Naime, za ove žene neto naknada je računata kao prosek primanja za poslednjih 18 meseci ali počev od meseca pre otpočnjanja trudničkog bolovanja. Sada se naknada računa kao prosek primanja za poslednjih 18 meseci, ali računajući i trudničko bolovanje.

Na koga se odnosi ova odluka?

Ova odluka se odnosi na sve one žene koje su od 1. jula 2018. godine imale obračun naknade tako da u njih nije ulazio period trudničkog odsustva i u buduće će se odnositi na sve one žene koje će se poroditi od 14. februara 2024. pa na dalje.

naknada za porodiljsko

Porodilje koje su oštećene trebalo bi da se obrate (prilože žalbu) istim onim organima gradova ili opština koji su prethodno odlučilivali o naknadi za porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta.

Njima je potrebno podneti zahtev da se izvede obračun osnovice za isplatu naknade tako da ona obuhvati 18 meseci koji prethode otpočinjanju porodiljskog odsustva.

Rok za podnošenje zahteva

Zahtev za obeštećenje žene će moći da podnesu u roku od šest meseci od dana stupanja odluke Ustavnog suda na snagu, ali se i dalje čekaju propisi nadležnog ministarstva kojim će se ustanoviti detalji za dalje postupanje.

U raniji obračun naknade tokom porodiljskog odsustva nije ulazio period trudničkog bolovanja – suštinski, ova izmena najviše se odnosi na žene koje su imale problem da se zaposle zastalno, odnosno napune tih 18 meseci radnog staža, koliko je neophodno da bi ostvarile pravo na punu zaradu.

Primer – Pravo na veću naknadu tokom porodiljskog bolovanja

Žena je u radnom odnosu 12 meseci, prima platu od 100.000 dinara neto. Pre toga nigde nije bila zaposlena. Otišla je na trudničko bolovanje koje je trajalo 4 meseca i posle toga se porodila.

Trudničko je primala isto 100.000 neto, jer se naknada zarade za vreme trudničkog računa kao prosek poslednjih 12 meseci.

Naknada za porodiljsko odsustvo i odsustvo radi nege deteta se računa:

Pre odluke Ustavnog suda

Primanja u poslednjih 18 meseci koji prethode mesecu u kome je žena otišla na trudničko:

12 meseci rada x 100.000 dinara = 1.200.000 dinara / 18 meseci = 66.667 dinara mesečno.

Nakon odluke Ustavnog suda

Primanja u poslednjih 18 meseci koji prethode mesecu u kome je žena otišla na porodiljsko:

16 meseci (12 meseci rada + 4 meseca bolovanja) x 100.000 dinara = 1.600.000 dinara / 18 meseci = 88.889 dinara.

Na ovom primeru mesečna razlika u primanju je 88.889 – 66.667 = 22.222 dinara.

Zahtev za obeštećenje podnosi se Sekretarijatu za dečiju i socijalnu zaštitu, odnosno na istom mestu gde su porodilje predavale Rešenja za porodiljsko da bi ostvarile pravo na naknadu.

Ukoliko imate dodatnih pitanja ili vam je potreban pravni savet, budite slobodni da nas kontaktirate.

Related Posts

Leave a Reply