
U Srbiji, kao i u mnogim drugim pravnim sistemima, uslovni otpust predstavlja šansu za osuđene osobe da preostali deo kazne izdrže van zatvora, pod uslovom da se ponašaju u skladu sa određenim pravilima. Međutim, ova šansa može biti prekinuta ukoliko osuđeni prekrši bilo koji od uslova koji su mu postavljeni. U ovom tekstu ćemo se baviti time šta sve podrazumeva kršenje uslovnog otpusta, kao i kakve posledice ono može imati za osuđenog.
1. Povreda zabrane izlaska iz mesta boravka
Jedan od najčešćih uslova uslovnog otpusta je zabrana napuštanja određenog mesta boravka, bilo da se radi o gradu, opštini ili čak zemlji. Osuđeni koji je dobio ovu obavezu mora da se drži istih i da ne napusti mesto bez prethodnog odobrenja nadležnih organa. Svako kršenje ovog pravila, bilo da se radi o neovlašćenom putovanju ili preseljenju bez dozvole, predstavlja kršenje uslova i može dovesti do ponovnog vraćanja u zatvor.
2. Ponovno izvršenje krivičnog dela
Jedan od najtežih oblika kršenja uslovnog otpusta je ponovno izvršenje krivičnog dela. Ako osuđeni ponovo počini krivično delo za vreme uslovnog otpusta, smatra se da je izgubio poverenje koje mu je data šansa za uslovni otpust. U takvim slučajevima, pored ponovnog suđenja, osuđeni će verovatno biti vraćen u zatvor da izdrži preostali deo kazne, a u nekim slučajevima može dobiti i dodatne kazne.
3. Neizvršavanje obaveza i neočekivano ponašanje
Uslovni otpust često podrazumeva i dodatne obaveze kao što su redovno izveštavanje nadležnih organa, pohađanje terapija, učešće u programima za reintegraciju ili redovno izveštavanje o bilo kakvim promenama u životnim okolnostima osuđenog. Kršenje ovih obaveza ili bilo kakvo ponašanje koje je u suprotnosti sa dobrim redom i moralom može biti osnov za ponovni povratak u zatvor.
4. Zabrana konzumiranja alkohola i upotrebe narkotika
Uslovi uslovnog otpusta često uključuju i apstinenciju od alkohola i narkotika. Ako osuđeni prekrši ovaj uslov, bilo da se radi o upotrebi narkotika ili konzumiranju alkohola, to će biti smatrano kršenjem uslova i može dovesti do ponovnog izdržavanja kazne u zatvoru.
5. Nedostupnost za kontrolu i promene boravišta
Osuđeni koji su na uslovnom otpustu obavezni su da se redovno javljaju nadležnim organima i obaveštavaju ih o svim promenama u svom boravištu. Ako osuđeni izbegne kontrole ili se preseli bez odobrenja, to predstavlja kršenje uslova i može dovesti do ponovnog vraćanja u zatvor.
6. Ponašanje koje ugrožava javnu bezbednost
Ako osuđeni, dok je na uslovnom otpustu, učestvuje u aktivnostima koje ugrožavaju javnu bezbednost, bilo da je reč o nasilnim delima ili nezakonitim radnjama, to se takođe smatra kršenjem uslova. U takvim slučajevima, osuđeni može ponovo biti zatvoren, a dodatno će se razmatrati i posledice po njegovu bezbednost i dobro stanje u društvu.
Zaključak
Uslovni otpust je prilika koja se ne bi smela uzimati zdravo za gotovo. Osuđeni koji su dobili ovu šansu da izdrže kaznu van zatvora moraju biti svesni svih obaveza koje su im postavljene i posledica koje slede u slučaju njihovog kršenja. Kršenje uslova uslovnog otpusta ne samo da može dovesti do ponovnog zatvaranja, već i do dodatnih kazni koje će biti izrečene nakon procene suda. U Srbiji, kao i svuda, poštovanje pravila i ponašanje koje je u skladu sa zakonom predstavlja osnov za uspešnu reintegraciju u društvo i ponovni život van zatvorskih zidova.
Tekst o samom uslovnom otpustu možete pročitati ovde.