Sudski Izvršitelji – Da li dug može da zastari?

sudski izvrsitelj zastarelost

Izvršitelj može da naplati dug u roku od deset godina. Rok zastarevanja je tako dug jer se i odluke izvršitelja smatraju odlukom državnog organa.

Građani koji se nadaju zastarevanju rešenja izvršitelja zbog neizmirenih dugova moraju da računaju na to da je ovaj rok čak deset godina.

Sudski izvršitelj – Naplata potraživanja

Za razliku od drugih potraživanja koja prema građanima imaju recimo komunalna preduzeća i koja zastarevaju za godinu dana (ako nije bilo tužbe), kad predmet stigne do izvršitelja u narednoj deceniji on može doći na naplatu.

Zakon o izvršenju i obezbeđenju je inače izvršiteljima dao nadležnost da odlučuju i o predlozima za izvršenje dugovanja prema komunalnim preduzećima. Rok zastarevanja izvršenja je tako dug jer se i odluke izvršitelja smatraju odlukom državnog organa.

sudski izvrsitelj zastarelost

Zato u ovim slučajevima imamo desetogodišnji rok zastarelosti potraživanja po članu 379 Zakona o obligacionim odnosima. Čini se da je zakonsko rešenje kojim je izvršitelju data ovakva nadležnost  veoma diskutabilno i po građane nepravično rešenje. Posebno imajući u vidu neodgovorno ponašanje pružalaca usluga u praksi i uz to veoma visoke izvršilačke naknade koje padaju na teret građana – kaže advokat Vojin Biljić.

On smatra da je ovakvim favorizovanjem pružalaca komunalnih usluga ozbiljno uzdrmana jedinstvenost pravnog poretka i jednakost svih pravnih entiteta pred zakonom.

Dodatan problem je to što troškovi izvršenja prevazilaze troškove samih usluga. Biljić kaže da se ovo može ispraviti ograničavanjem naknada izvršitelja kada je reč o  izvršenju komunalnih usluga na simbolične iznose. 

U poslednjem objavljenom izveštaju o radu Komore izvršitelja iz 2016. godine navodi se da je pre uvođenja javnih izvršitelja prosečno vreme za naplatu potraživanja bilo 635, dok je danas procenjeno na 100 dana.

Kako ističu, prema posmatranom uzorku, te godine u ukupnom broju predmeta najveće učešće imali su postupci u kojima su poverioci bili privredna društva (42,5 odsto), na drugom mestu su javna komunalna preduzeća (26,56 odsto), dok su klijenti poput fondacija, skupština stanara i udruženja učestvovali sa 14,7 odsto.  

Tek svaki deseti poverilac bilo je fizičko lice. Mali je procenat banaka (0,6 odsto). Prema informacijama iz ovog izveštaja, izvršitelji su najuspešniji bili u okončanju postupaka kod potraživanja ka građanima (95,32 odsto).  

rok zastarelosti izvrsenja

U ukupnom broju okončanih postupaka najniži procenat uspešnosti su potraživanja javnih komunalnih preduzeća (43,25 odsto). Ova preduzeća ujedno su imala i visok procenat obustavljenih postupaka (35,6 odsto) i najviši procenat odbačenih (21,69 odsto). Dodaju da je slična situacija bila i sa potraživanjima privrednih društava. 

Sudeći po delovima izveštaja, ni izvršiteljima u poslu ne cvetaju ruže. 

– Ako sagledamo ukupan broj okončanih predmeta u odnosu na broj primljenih, i to po godini prijema, možemo da uočimo da je najveći procenat okončanih predmeta u prvoj godini rada javnih izvršitelja. Odnosno u najstarijim predmetima iz 2012 – 68,26 odsto. Procenti se smanjuju kako se smanjuje starost izvršnog postupka. To je dokaz da javni izvršitelji postupaju u predmetima po redosledu prijema, kao i da bez obzira na starost postupka ne odustaju u nameri da sprovedu Izvršenje – navodi se u analizi poslovanja objavljenoj na sajtu Komore izvršitelja.

Inače, Zakonom o izvršnom postupku, koji je stupio na snagu u julu 2016. godine, ovlašćenja javnih izvršitelja su proširena na uštrb sudskih, dok je postupak naplate dugova ubrzan.

Sredinom prošle godine ministarka pravde Nela Kuburović izjavila je da su prvi efekti uvođenja propisa bili „veoma zadovoljavajući”. Do kraja 2016. godine rešeno je blizu 900.000 starih izvršnih predmeta i na taj način je rasterećen rad osnovnih i privrednih sudova.

Predstavnici Komiteta pravnika za ljudska prava rekli su tim povodom za N1 da postupak jeste postao efikasan, ali na štetu prava dužnika, i to onih sa najnižim dugovima. Kako se ističe, pravni lekovi koje ulažu oštećeni dužnici najčešće nemaju efekta, jer su izvršitelji po pravilu brži od sudova.

Navodi se da su u zakonu formalnopravno predviđena sredstva, to su žalba i prigovor gde zakon to odredi, ali problem je u tome što ta sredstva nemaju odloženo dejstvo. To znači da ako dužnik uloži žalbu ili prigovor, sud tek treba da odluči o toj žalbi. Ali izvršni postupak teče, ne zaustavlja se.

Autor: Ivana Albunović, Jelica Antelj

Izvor: Politika

Izvršenje se obustavlja samo kada se utvrdi siromaštvo

Naplata potraživanja skraćena sa 635 na 100 dana. – Ostalo milion i po neizvršenih presuda.

Nijedna sudska presuda ne vredi ako nije izvršena. Pravda na papiru nema nikakav smisao ako se ne sprovede u „stvarnosti”. Mnogi su godinama čekali na izvršenje sudske odluke, a mnogi još čekaju.

kada zastareva dug kod izvrsitelja

– Od uvođenja profesije izvršitelja, za nepune dve godine, rešeno je više od 140.000 predmeta, a od predviđenih 308 mesta imenovano je 204 izvršitelja za teritoriju Srbije. Povećana je finansijska disciplina i skraćeno je vreme naplate potraživanja sa prosečnih 635 dana, koliko je iznosilo pre stupanja na snagu Zakona o izvršenju i obezbeđenju, na prosečnih 100 dana – kaže za „Politiku” predsednica Komore izvršitelja Aleksandra Trešnjev.

Ipak, ostalo je još oko milion i po neizvršenih sudskih presuda. Neizvršenje presuda i dalje je jedan od najozbiljnijih problema u Srbiji.

Posao izvršitelja sličan je poslovima advokata i javnih beležnika, a često i poslu stečajnih upravnika.

Jedan deo radnog dana izvršitelja je kancelarijski, a veći deo su terenski rad i javne prodaje. Veoma često dolazi do prodaje nepokretnosti u izvršnom postupku, kada se na taj način namiruje potraživanje, ali moram da istaknem da se nije dogodilo da dužnik mora da proda stan da bi namirio dugove za struju ili grejanje – kaže predsednica Komore izvršitelja.

Sudski izvršitelji imali su tokom proteklih decenija nemali broj neprijatnosti prilikom izvršenja i plenidbe imovine.

Iako se na prvi pogled čini da je ovaj posao skopčan sa brojnim neprijatnostima, moram da vas razuverim. Izuzetno su retke situacije kada su konflikti između stranaka u izvršnom postupku tako značajni da čine neprijatnosti za samog izvršitelja. Najčešće se u izvršnom postupku namiruju potraživanja kojih je izvršni dužnik u potpunosti svestan. Ono što dužnik pokušava jeste da u izvršnom postupku sada obezbedi jednu optimalniju poziciju za sebe, da možda to potraživanje plati sa odloženim rokom. Pravo je poverioca da na takve uslove pristane – kaže Aleksandra Trešnjev.

U mnogim slučajevima izvršitelj ima ulogu posrednika i medijatora, sa zadatkom da predmet okonča bez konflikta. Poverioci su najčešće komunalna preduzeća i državne ustanove, ali i banke i telekomunikacione kompanije.

U Makedoniji su izvršitelji nadležni isključivo za naplatu komunalnih potraživanja. Ovakav sistem izvršenja u Makedoniji postoji već devet godina, a najznačajnija posledica uvođenja tog sistema je uspostavljanje finansijske discipline, pa je svake godine sve manje predmeta koji se utužuju. To je cilj ovog sistema u Srbiji. Kada postoji višedecenijska navika da se računi ne plaćaju, bez ozbiljnih sankcija, onda efikasna naplata komunalnih potraživanja predstavlja pre svega jednu značajnu satisfakciju velikom broju onih građana koji su redovni u plaćanju svojih obaveza – kaže naša sagovornica.

Šta ako neko nema da plati potraživanje sudskog izvršitelja?

Zakon o izvršenju i obezbeđenju poznaje situaciju kada neko nema da plati potraživanje.

sta kada neko nema da plati potrazivanje

– U takvim slučajevima se prosto utvrdi siromaštvo i postupak se obustavlja. Ali, sa druge strane, država mora da ima sistem socijalne zaštite. Međutim, izvršitelji su pravosudna profesija koja postoji zbog naplate potraživanja i mi ne možemo predstavljati službe socijalnog staranja. Ako utvrdimo nemaštinu obustavićemo postupak, ali ukoliko je ne utvrdimo, mi moramo da sprovedemo postupak iz imovine koju dužnik poseduje, čak i kada je ta imovina mala.

Zakon o izvršenju i obezbeđenju garantuje egzistencijalni minimum izvršnog dužnika, što znači da će mu biti ostavljen deo imovine koji je nužan za svakodnevni život, a to je jedna trećina plate ili penzije – kaže naša sagovornica.

Sudski izvršitelji bili su u situacijama da daju na prodaju stan dužnika za komunalne usluge, ali „privatni” izvršitelji tokom protekle dve godine nisu imali takav slučaj. Druga je situacija kada je nekretnina pod hipotekom, ali tada je najčešće reč o dugu za bankarski kredit.

– Odluka države da ovaj deo postupka prenese na teren kancelarija izvršitelja je racionalna, zato što je na taj način jedan izrazito skup postupak prestao da bude opterećenje za budžet Republike Srbije. On se finansira iz naših sredstava. Mi ni na koji način nismo povezani za državnim budžetom, osim što plaćamo porez – kaže Aleksandra Trešnjev.

Troškovi rada izvršitelja su veliki. Njihove kancelarije imaju skupu računarsku opremu, terenska vozila, veliki broj zaposlenih i svakodnevne troškove rada.

Izvor: Aleksandra Petrović, www.politika.rs

21 Responses
    1. Zoran Minić

      Sudski izvršitelj je državni organ, organ suda, a javni izvršitelj je privatni preduzetnik sa javnim ovlašćenjima države da sprovodi izvršenja.

  1. Rade

    Pozdrav,kome mogu da se obratim sa zahtevom za zastarelost duga s obzirom da je moj dug sigurno 10-13 godina star i kod javnog izvrsitelja je. Hvala

    1. Zoran Minić

      Poštovani,

      šaljete prigovor zastarelosti Osnovnom sudu na teritoriji Vašeg prebivališta, preko izvršitelja koji je doneo zaključak.

  2. Ivan

    Komentar*blokiran mi je račun zbog duga prema telu od strane izvršitelja a primaoc sam socijalne pomoći!Da li moze da mi naplate od socijalne pomoći dug

  3. Marinero

    Poštovani,

    Prije 6 godina sam digao kredit od 8000 eura bez žiranata jer sam tada imao dobra primanja. Vratio sam samo prve 4 rate. Na sebe nemam nikakvu imovinu. Platu odavno primam u kešu, sa mojim računom nemam veze. Predat sam sudskom izvršitelju koji je pokušavao da se naplati ali bezuspješno. Već 3,4 godine me niko ne zove, ne znam kakav je moj status sada. Molim Vas da mi objasnite da li je moguće da nekada taj dug zastari, ili ako ga ne vratim, neću nikada moći ništa da imam na svoje ime.

    Srdačan pozdrav

    1. Zoran Minić

      Poštovani, može, nakon isteka 10 godina. Uslov je da niko ništa ne preduzima po pitanju duga, što je zaista redak slučaj, kada su u pitanju izvršitelji.

  4. D.

    Komentar*Dobar dan.Podigao sam Dozvoljeni minus u Banci intesa,2010-2011.Pre koji dan mi je stiglo pismo od izvrsitelja..Nemam nista svoje ni na sebi..Da li taj predment moze da zastari?
    Hvala u napred

    1. Zoran Minić

      Poštovani, može, nakon isteka 10 godina. Uslov je da niko ništa ne preduzima po pitanju duga, što je zaista redak slučaj, kada su u pitanju izvršitelji.

    2. Boki Mladenovic

      Poštovani,

      Dolazi mi nalog za izvršenje od javnog izvršitelja za dugovanje iz 2013.

      Na osnovu čega zavisi rok zastarevanja, odnosno, kako da saznam koja je poslednja pravna radnja koju je neko preduzeo da bih saznao datum iste?

      Ja na adresi na kojoj rešenje stiže ne živim 13 godina, a vlasnik kuće odbija da primi isto.

      Da li mogu uložiti žalbu na zastarevanje bez primanja izvršenja?

      Hvala

  5. Dragan

    Poštovani,

    Stiglo je rešenje o naplati za dug Infostana iz 2008 godine od izvršitelja sada u 2024 godini!
    Kako postupiti i da li imam ikakva prava na žalbu, obzirom da mi je to rešenjem uskraćeno?

    Srdačan pozdrav.

    1. Zoran Minić

      To potraživanje je zastarelo. Dug po osnovu Infostana zastareva u roku od 1 godine. Morate da istaknete prigovor zastarelosti.

  6. Milos

    Postovani, imam izvrsnu presudu iz 2012godine, javni izvrsitelj mi je zbog iste blokirao racun 2019godine. Da li se zastarelost od 10godina racuna od izvrsne presude ili blokade javnog izvrsitelja. Unapred hvala!

    1. Zoran Minić

      Poštovani rok zastarelosti se računa od poslednje pravne radnje koja je preduzeta, dakle u Vašem slučaju od radnje izvršitelja.

      1. Dragana

        Komentar*postovani
        Imam dug mom bivšem mužu sudska presuda predata izvrsiocuu nemam nista na sebi stanodavac me izbacio iz kuce saznavsi da dugujem sada sam prijavljena kod jedne bake .
        Imam penziju 33000 dinara mogu li mi uzeti deo penzije ili kako dalje

        1. Zoran Minić

          Da, izvršitelj može sprovesti izvršenje na Vašoj penziji, ali postoje zakonska ograničenja.

          Koliki deo penzije može biti predmet izvršenja?
          Prema Zakonu o izvršenju i obezbeđenju, izvršenje na penziji je moguće, ali ne sme ugroziti minimalna sredstva za život. Evo osnovnih pravila:

          Ako primate penziju do iznosa minimalne penzije – izvršenje nije moguće.

          Ako je penzija veća od minimalne, ali manja od prosečne – može se zapleniti do 1/4 penzije (25%).

          Ako je penzija veća od prosečne – može se zapleniti do 1/3 penzije (33%).

          S obzirom na to da je Vaša penzija 33.000 dinara, moguće je da Vam izvršitelj oduzme do 1/4 penzije, odnosno oko 8.250 dinara mesečno.

          Šta možete preduzeti?
          Podnošenje zahteva za umanjenje izvršenja – Ako imate posebne okolnosti (npr. troškovi lečenja, izdržavanje deteta, teška finansijska situacija), možete podneti predlog sudu ili izvršitelju da se iznos umanji.

          Dogovor sa izvršiteljem ili poveriocem – Možete pokušati da se dogovorite o manjoj mesečnoj rati ili odloženju plaćanja.

          Provera zastare dugovanja – Ako je dug stariji od 10 godina (ili 3 godine za komunalne obaveze), možda je zastareo, pa biste mogli podneti prigovor.

  7. Janko

    Poštovani,

    Suvlasnik sam stana u kome zivi moj ujak koji nije placao racune za grejanje i taj dug inznosi cak 20000e. Ujak je saglasan sa time da se stan proda i da novac legne na racune mene i njega. Takodje ujak je kod notara potpisao da u slucaju prodaje stana on mora da plati sva dugovanja. Naravno ako se ovo desi , od njegove polovine nece ostati prakticno nista i on nece imati gde da zivi. Znamo da novi vlasnici stana ne mogu dobiti novi broj dok se prethodni racuni ne izmire. Da li u ovom slucaju toplana mora zakonski da da novi broj novom vlasniku a da se prethodno dugovanje vodi na prethodne vlasnike ili ima pravo da ne da ovi broj. Kako „naterati“ toplanu da tuzi nas kao stare vlasnike da bi mi poslali zalbu o zastarelosti duga, posto mislim da to njima nije u interesu i oni to verovatno ne zele.

    Hvala unapred,
    Janko

    1. Zoran Minić

      Poštovani, moraju se izmiriti sva prethodna dugovanja. Međutim, ukoliko je dug zastareo, morate se pozvati na njega i poslati ga toplani.

Leave a Reply