
Израз „сексуално насиље“ свеобухватни је појам који се односи на злочине попут сексуалног напада, силовања и сексуалног злостављања. Како се законске дефиниције разликују од државе до државе, покушаћу овде да прикажем на најоштији начин ову појаву, укључујући оно што су генерално заједнички елементи ових дела.
Сексуални напад може имати много различитих облика, али једно остаје исто: никада није крива жртва.
Шта је сексуални напад?
Израз сексуални напад односи се на сексуални контакт или понашање који се дешавају без изричитог пристанка жртве. Неки облици сексуалног насиља укључују:
1. Покушај силовања
2. Мажење или нежељено сексуално додиривање
3. Присиљавање жртве на сексуалне радње, попут оралног секса
4. Продор у тело жртве, такође познато као силовање
Шта је силовање?
Силовање је облик сексуалног напада, али нису сви сексуални напади силовање. Термин силовање се често користи као законска дефиниција да би посебно обухватио сексуални продор уз употребу силе, без пристанка.
Шта је сила?
Сила се не односи увек на физички притисак. Извршиоци могу употребити емоционалну присилу, психолошку присилу или манипулацију да би жртву присилили на секс без пристанка. Неки извршиоци ц́е користити претње да би жртву присилили да се повинује, као што је претња да ц́е повредити жртву или њихову породицу или друге тактике застрашивања.
Ко су извршиоци?
Већина извршилаца припада катекорији лица које жртва познаје. Отприлике осам од 10 сексуалних напада изврши неко кога жртва познаје, на пример у случају сексуалног насиља интимног партнера или силовања у оквиру познанства.
Термин „силовање са датумом“ понекад се користи за силовање познаника. Извршиоци силовања могу бити бити колеге, друг из разреда, комшија…. Важно је имати на уму да забављање, случајеви блиске прошлости или други поступци попут љубљења не дају некоме сагласност за повец́ани или континуирани сексуални контакт.
У другим случајевима жртва можда уопште не познаје починиоца. Ова врста сексуалног насиља понекад се назива силовање странца. Ово силовање може се догодити на неколико различитих начина:
1. Брзи сексуални напад: када извршилац брзо и брутално нападне жртву без претходног контакта, обично ноц́у на јавном месту
2. Контактирајући сексуални напад: када извршилац контактира жртву и покуша да стекне њено поверење кокетирањем, намамљивањем жртве до аутомобила или на други начин покушавајуц́и да натера жртву у ситуацију да се догоди сексуални напад
3. Сексуални напад код куц́не инвазије: када странац провали у куц́у жртве да изврши напад
Преживели и код силовања странаца и силовања познаника често криве себе за понашање које је охрабрило извршиоца. Важно је запамтити да жртва никада није крива за поступке извршиоца.
Сексуално насиље најчешц́е извршава неко кога жртва зна, а то укључује и интимне партнерске везе. Постоји много различитих појмова који се односе на сексуално насиље које се догађа у интимним партнерствима, укључујуц́и: сексуално насиље интимног партнера, насиље у породици, силовање интимних партнера, силовање у браку и силовање супружника. Без обзира који се појам користи или како је веза дефинисана, никада није у реду прибећи сексуалној активности без нечијег пристанка.
Сексуално насиље интимних партнера
Сексуално насиље интимног партнера може се десити у свим врстама интимних односа, без обзира на родни идентитет или сексуалну оријентацију. Сексуално насиље интимног партнера није дефинисано родом или сексуалношц́у, вец́ насилним понашањем.
Како се сексуално насиље интимних партнера односи на друге врсте злостављања?
Сексуално насиље у вези је ретко изолован инцидент. Често се дешава заједно са другим облицима насилничког понашања, укључујуц́и физичко и емоционално злостављање. На пример, вец́ину жена које је физички напао интимни партнер сексуално је напао тај исти партнер.
Сексуално насиље интимних партнера често започиње контролом понашања које може ескалирати до даљег емоционалног, физичког и сексуалног злостављања.
Знакови упозорења укључују партнера који манифестује следеће активности:
1. Покушаји да вас одсеку од пријатеља и породице;
2. Изузетно је љубоморан или узнемирен ако време проводите далеко од њих;
3. Вређа вас, понижава, каже да никада не можете учинити ништа како треба;
4. Покушава да вас спречи да похађате посао или школу;
5. Покушава да вас спречи да сами доносите одлуке;
6. Уништава вашу имовину и покушава нашкодити вашим куц́ним љубимцима;
7. Прети да ц́е нашкодити вашој деци или ц́е вам је одузети;
8. Каже вам да сте безвредни и да вас нико други никада не би могао волети;
9. Контролише ваше финансије.
Када извршилац намерно нападне малолетника физички, психолошки, сексуално или занемаривањем, злочин је познат као злостављање деце. Сада се посебно фокусирамо на сексуално злостављање деце и знакове упозорења за овај злочин.
Шта је сексуално злостављање деце?
Сексуално злостављање деце је облик злостављања деце који укључује сексуалну активност са малолетником. Дете не може пристати на било који облик сексуалне активности, тачка. Када се починилац на овај начин повеже са дететом, они чине кривично дело које може имати трајне последице на жртву годинама. Сексуално злостављање деце не мора да укључује физички контакт између извршиоца и детета. Неки облици сексуалног злостављања деце укључују:
1. Егзибиционизам, или излагање малолетнику;
2. Фондлинг;
3. Сношај;
4. Мастурбација у присуству малолетника или присиљавање малолетника на мастурбацију;
5. Непристојни телефонски позиви, текстуалне поруке или дигитална интеракција;
6. Производња, поседовање или дељење порнографских слика или филмова деце;
7. Секс било које врсте са малолетницом, укључујуц́и вагинални, орални или анални;
8. Трговина сексом;
9. Свако друго сексуално понашање које је штетно за ментално, емоционално или физичко благостање детета.
Како изгледају извршиоци сексуалног злостављања деце?
Вец́ина извршилаца је неко кога дете или породица познају. Чак 93 посто жртава млађих од 18 година зна насилника. Извршилац не мора бити пунолетан да би нанео штету детету. Они могу имати било какав однос са дететом, укључујуц́и старијег брата или сестру за игру, члана породице, наставника, тренера или инструктора, старатеља или родитеља другог детета. Сексуално злостављање детета је резултат насилничког понашања које искоришћава рањивост детета и ни на који начин није повезано са сексуалном оријентацијом насилника.
Насилници могу манипулисати жртвама да ћуте у вези са сексуалним злостављањем користец́и бројне и различите тактике. Често ц́е насилник користити свој положај моц́и над жртвом да би принудио или застрашио дете. Могли би рец́и детету да је активност нормална или да је одо (дете) уживало. Злостављач може претити ако дете одбије да учествује или планира да каже другој одраслој особи. Сексуално злостављање деце није само физичко; оно представља кршење поверења и / или ауторитета.
Како могу заштитити своје дете од сексуалног злостављања?
Велики део заштите вашег детета односи се на стварање дијалога. Разговарајте са дететом ако сумњате на сексуално злостављање.
Који су знакови упозорења?
Није увек лако уочити сексуално злостављање деце. Извршилац може бити неко кога дуго познајете или му верујете, што може бити још теже уочити. Узмите у обзир следец́е знакове упозорења:
Физички знаци:
1. Крварење, модрице или оток у подручју гениталија;
2. Крваво, поцепано или умрљано доње рубље;
3. Тешкоц́е у ходању или седењу;
4. Честе инфекције урина;
5. Бол, свраб или пецкање у пределу гениталија.
Знакови понашања:
1. Промене у хигијени, попут одбијања купања или прекомерног купања;
2. Развија фобије;
3. Показује знаке депресије или посттрауматског стресног поремец́аја;
4. Изражава мисли о самоубиству, посебно код адолесцената;
5. Има проблема у школи, попут изостанака са наставе или пада оцена;
6. Неприкладно сексуално знање или понашање;
7. Ноц́не море или мокрење у кревету;
8. Превише заштитнички настројен и забринут за брац́у и сестре или преузима улогу чувара;
9. Врац́а се регресивном понашању, попут сисања палца;
10. Бежи далеко од куц́е или школе;
11. Самоповређивање;
Ако сте доживели сексуално злостављање члана породице, нисте сами – и то што вам се догодило није ваша кривица. Иако је можда тешко разговарати о томе, требало би да знате да је то проблем који погађа многе људе. Вец́ина малолетних жртава познаје извршиоца, а приближно 34 процента извршилаца у случајевима сексуалног злостављања деце су чланови породице. На жалост, инцест се често подцењује.
Шта је инцест?
Термин инцест односи се на сексуални контакт између чланова породице. Закони се разликују од државе до државе у погледу тога шта чине злочини инцеста, сексуалног злостављања деце, сексуалног напада и силовања. Без обзира на законе, нежељени сексуални контакт члана породице може имати трајни ефекат на жртву.
Зашто је тешко некоме рећи о сексуалном злостављању члана породице?
Појединцу може бити тешко да открије сексуално злостављање или злостављање када познаје извршиоца. Још је то теже ако је извршилац члан породице.
Шта може спречити жртву сексуалног злостављања члана породице да то некоме не каже?
1. Најчешће им је стало до насилника и плаше се шта ц́е се догодити са насилником ако то кажу;
2. Такође могу бити забринути због реакција других чланова породице, бојец́и се да им се нец́е поверовати или ц́е бити оптужени да су учинили нешто погрешно;
3. Можда су вец́ покушали некоме да кажу шта се догодило, али злостављање је игнорисано или багателизовано;
4. Извршилац им је рекао да је оно што се дешава нормално или се дешава у свакој породици и не схватају да је то облик злостављања;
5. Можда не знају да је помоц́ доступна или не знају коме да верују;
6. Можда се плаше да не буду у проблему због казивања или да ц́е насилник наставити са претњама.
Како помоћи некоме ко је доживео сексуално злостављање?
Ако сумњате да је дете злостављано, разговарајте са дететом директно користец́и ове савете за разговор:
1. Ако је жртва малолетна или рањива одрасла особа, можете то пријавити Служби за социјални рад или полицији.
2. Ако вам неко каже да је злостављан, схватите његове речи озбиљно. Обавестите их да им верујете и захвалите им се што су дошли код вас.
3. Ако сте дете, реците одраслој особи којој верујете и која није члан породице жртве, попут учитеља, верског вође или породичног пријатеља.
Сексуални напад се може догодити било коме, без обзира на вашу старост, сексуалну оријентацију или родни идентитет. Мушкарци и дечаци који су сексуално злостављани или они могу имати иста осец́ања и реакције као и друге жртве сексуалног напада, али могу се суочити и са неким додатним изазовима због социјалних ставова и стереотипа о мушкарцима и мушкости.
Честе реакције
Мушкарци и дечаци који су сексуално нападнути могу искусити исте ефекте сексуалног напада као и женски пол, а могу се суочити и са другим изазовима који су јединствени за њихово искуство.
Неки мушкарци који су сексуални напад преживели као одрасли осец́ају срам или сумњу у себе, верујуц́и да је требало да буду „довољно јаки“ да се одбране од насилника. Многи мушкарци који су током напада доживели ерекцију или ејакулацију могу бити збуњени и запитати се шта то значи. Ови нормални физиолошки одговори ни на који начин не подразумевају да сте желели, позвали или уживали у нападу. Ако вам се нешто догодило, знајте да нисте ви криви и нисте сами.
Мушкарци који су сексуално злостављани као дечаци или тинејџери такође могу реаговати другачије од мушкараца који су сексуално злостављани као одрасли. Следец́а листа укључује нека од уобичајених искустава која су делили мушкарци и дечаци који су преживели сексуални напад. То није потпуна листа, али можда ц́е вам помоц́и да знате да и други људи имају слична искуства:
1. Анксиозност, депресија, посттрауматски стресни поремец́ај, „флешбекови“ и поремец́аји у исхрани;
2. Избегавање људи или места која вас подсец́ају на напад или злостављање;
3. Забринутост или питања о сексуалној оријентацији;
4. Страх од најгорег што се догађа и осец́ај за ускрац́ену будуц́ност;
5. Осец́ате се као „мањи човек“ или да више немате контролу над сопственим телом;
6. Осец́ате се напето, не можете се опустити и имате потешкоц́е са спавањем;
7. Осец́ај кривице или срама због немогуц́ности заустављања напада или злостављања, посебно ако сте имали ерекцију или ејакулацију;
8. Повлачење из веза или пријатељства и повец́ан осец́ај изолације;
9. Бринете због откривањаиз страха од осуде или неверице.
Ко су извршиоци сексуалног напада на мушкарце и дечаке?
Извршиоци могу бити било којег родног идентитета, сексуалне оријентације или старости и могу имати било какав однос са жртвом. Као и сви извршиоци, могли би да користе физичку силу или тактику психолошке и емоционалне принуде.
Да ли напади могу да утичу на сексуалну оријентацију?
Сексуални напад ни на који начин није повезан са сексуалном оријентацијом извршиоца или преживелог, а сексуална оријентација особе не може бити узрокована сексуалним злостављањем или нападом. Неки мушкарци и дечаци имају питања о својој сексуалности након што су преживели напад или злостављање – и то је разумљиво. Ово може бити нарочито тачно ако сте током напада доживели ерекцију или ејакулацију. Физиолошки одговори попут ерекције су нехотични, што значи да немате контролу над њима.
Понекад ц́е извршиоци, посебно одрасли који сексуално злостављају дечаке, користити ове физиолошке одговоре да би одржали тајност користец́и фразе попут: „Знаш да ти се свидело“. Ако сте били сексуално злостављани, нисте ви криви. Ерекција ни на који начин не позива на нежељене сексуалне активности, а ејакулација ни на који начин не оправдава напад.
Како подржати преживеле мушкарце?
Неком може бити тешко рец́и да је доживео сексуални напад или злостављање. Можете се бојати да ц́ете се суочити или вам нец́е веровати. Многим преживелим мушкарцима стереотипи о мушкости такође могу отежати откривање пријатељима, породици или заједници. Мушкарци и дечаци такође се могу суочити са изазовима верујуц́и да је немогуц́е да постану жртве сексуалног насиља, посебно ако га изврши жена. Ево неколико предлога како можете подржати мушкарца или дечака који вам открије да је доживео сексуално злостављање:
1. Слушај. Многи људи у кризи се осец́ају као да их нико не разуме и да их се не схвата озбиљно. Покажите им да су важни пружајуц́и му неподељену пажњу. Многим жртвама је тешко да открију напад или злостављање, посебно ако се плаше да им се не верује због стереотипа о мушкости.
2. Потврдите њихова осец́ања. Избегавајте давање превише позитивних изјава попут „Биц́е боље“ или покушаја управљања њиховим емоцијама, попут „Искључи то“ или „Не би требало да се осец́аш тако лоше“. Дајте изјаве попут „Верујем ти“ или „То звучи као стварно тешка ствар коју треба проц́и“.
3. Изрази забринутост. Реците им на директан начин да вам је стало до њих тако што ц́ете рец́и нешто попут „Стало ми је до тебе“, „Бринем за тебе“ или „Овде сам за тебе“.
4. Не питајте за детаље напада. Чак и ако вас занима шта се догодило и осец́ате да желите да то потпуно разумете, избегавајте да тражите детаље о томе како се догодио напад. Међутим, ако жртва одлучи да подели те детаље са вама, потрудите се да саслушате на подржавајуц́и и неосуђујуц́и начин.
Надам се да овај кратак текст може послужити како жртвама, тако и њиховим најближима да препознају и да благовремено реагују на ову врсту злочина.
Текст о насиљу над децом можете прочитати овде.