Под којим условима пензионери могу да раде и на шта нарочито треба да обрате пажњу

Пензионери имају законом загарантовано право да раде, што многи, било зато што воле да раде или пак морају, и чине али, ипак, врста осигурања и начин радног ангажовања на који имају право није исти за све категорије пензионера, тј. старосне, породичне и инвалидске.

Корисници старосне или превремене старосне пензије могу да раде по свим основама осигурања, дакле уговору о раду, уговору о делу, да сами покрену бизнис, с тим што у периоду подношења захтева за пензију морају бити ван осигурања.

Када престану да раде, могу тражити да им се пензија поново обрачуна, а ово право имају само ако су радили, односно били осигурани најмање годину дана.

Када је реч о корисницима инвалидске пензије, они не могу да се ангажују по уговору о раду, а уколико би то учинили, раније утврђени потпуни губитак радне способности могао би бити преиспитан на контролном прегледу.

Ако би се на том прегледу утврдило да се здравствено стање побољшало и да је инвалидски пензионер радно способан, изгубио би право на инвалидску пензију.

Како инвалидски пензионери могу да раде

Ипак, постоји начин на који инвалидски пензионери могу да раде, а то је ангажовање по уговору о делу и то у краћим периодима и тада не би били позивани на контролни пеглед.

Овде ваља указати и на специфичност која важи за професионална војна лица и полицијске службенике код којих се не утврђује потпуни губитак радне способности, већ само да нису способни за обављање професионалне војне службе, односно полицијских послова.

Зато они и када остваре право на инвалидску пензију могу да се запосле или обављају самосталну делатност, али не у служби коју су раније обављали и немају право да им се одреди нов износ пензије на основу накнадно навршеног стажа.

Трећа категорија пензионера, породични, могу да раде по основу уговора о делу и обављања привремених и повремених послова и то под условом да је месечна накнада коју добијају мања од најниже основице осигураника у осигурању запослених која важи у време уплате доприноса.

Породични пензионер који се запосли или покрене сопствени бизнис обавезан је да о томе одмах обавести Фонд ПИО, како би му исплата пензије била обустављена.

За послодавце: три ствари које морате да знате о запошљавању пензионера

Запошљавање пензионера постаје све чешћа пракса у нашој држави, а послодавци су и даље у недоумици када и како могу запослити пензионисану особу.

Овде је важно да знате које пензионере можете да запослите и које услове морате да испуните и ви и они, како би заснивање радног односа било по закону.

Врста пензије

Пре него што се одлучите да запослите пензионера, морате узети у обзир коју врсту пензије тај пензионер остварује. Закон у Србји признаје три врсте пензија, односно три врсте права у вези са пензијама. То су: право на старосну и превремену пензију, право на инвалидску пензију и право на породичну пензију.

Корисници породичне пензије могу да се запосле само по уговору о делу и по ауторском уговору, при чему је изузетно важно да њихова накнада за рад на месечном нивоу, не прелази износ најниже основице осигурања запослених. Уколико се ово догоди, они ће изгубити право на исплату породичне пензије.

Корисници старосне ( и превремене) пензије имају право да се запосле без икаквог ограничења. То значи да могу да обављају неку самосталну делатност, али исто тако и да се ангажују по уговору о делу или ауторском уговору, при чему не губе право на истовремено примање пензије.

Када је реч о корисницима инвалидске пензије, иако се сматра да они не би смели да раде, закон предвиђа да могу бити ангажовани на неким повременим пословима.

Права и обавезе

Обавеза послодавца је да подносе пријаву за запосленог пензионера, Републичком фонду за пензионо и инвалидно осигурање. Осим обавезе да поднесе пријаву за осигурање, послодавац је у обавези и да уплаћује доприносе за запосленог пензионера.

Пензионер, корисник старосне пензије, у случају запослења остварују право поновног одређивања пензије по престанку овог радног односа. Уколико пензионер буде запослен на овај начин бар годину дана, што значи да је у том периоду и осигуран по овом основу, онда он по завршетку тог радног односа стиче право на поновно одређивање висине његове пензије.

Здравствено осигурање – Приоритетни основ:

Најчешће питање у вези са запослењем пензионера јесте – ко и по ком основу плаћа здравствено осигурање пензионеру?

Старим Законом о здравственом осигурању послодавци нису били у обавези да уплаћују здравствено осигурање пензионерима, а пензионери су могли да бирају по ком основу ће бити осигурани. Међутим, са изменама Закона о здравственом осигурању из 2019. године јасно је дефинисано, да се здравствено осигурање пензионеру уплаћује по приоритетном основу и да осигурање уплаћује послодавац. Дакле, осигурање се уплаћује по основу рада, што значи да је послодавац тај који мора да осигура пензионера и да на његово плату обрачуна ове трошкове.

У случају када пензионер послује као предузетник или као оснивач друштва ограничене одговорности, он ће бити здравствено осигуран по основу пензије.

Закључак 

Закон о раду, као кровни закон у области радних односа, не познаје никакву препреку када је ангажовање пензионера који је стекао право на старосну пензију у питању. Осим тога, овај закон не предвиђа било какве могућности да корисник старосне пензије изгуби право на своју пензију новим запослењем.

Здравствено осигурање пензионера биће уплаћено од стране послодавца по основу радног односа (осим у случају када је пенсионер предузетник или оснивач д.о.о-а), а пензионер стиче право да му се по завршетку тог радног односа висина пензије поново одреди.

Адвокат Зоран Ј. Минић

lawofficeminic@gmail.com

Related Posts

Leave a Reply

Recent Articles

uverenje o nekaznjavanju
Уверење о Некажњавању – Све што је потребно да знате
February 26, 2024
Како против дискриминације?
February 23, 2024
Отказни рок када запослени даје отказ
February 21, 2024

Области Права