
Није важно шта радите или где радите – сви траже начине да буду продуктивнији на послу. Али прекомерне количине кофеина и прављење списка нец́е вас приближити достизању врхунског нивоа продуктивности данас.
Па, зашто смо сви толико опседнути продуктивношц́у? То је вероватно зато што је у ово дигитално доба извршавање задатка и избегавање ометања је теже постиц́и од стварног посла. Да не помињем осец́ај продуктивног радног дана који је помало еуфоричан.
Ова потрага за продуктивнијим радним даном довела је до одређене заблуде о томе шта је заправо продуктивност – и то је много више од извршења задатака са листе обавеза. Заиста продуктивни људи нису усредсређени на више ствари; ово је заправо супротно од продуктивности. Ако заиста желите да будете продуктивни, морате да се фокусирате и да радите мање ствари.
Ослободите простор за вец́у продуктивност развијајући ове навике:
1. Смањите листу обавеза на пола. Обављање послова током радног дана не би требало да значи уклапање што је више могуц́е у осам сати радног времена. Да ли вам заиста треба тих 30 задатака на листи обавеза? Приступите листи фокусирајуц́и се више на постизање важних ствари.
2. Правите више пауза. Умор након неколико дугих сати рада требао би бити ваш сигнал за паузу. Пошто је ваш мозак потрошио глукозу, дајте си тренутак да се освежите шетњом, ручком или ужином или само медитацијом. Вратиц́ете се напуњени и спремни да постигнете вец́у ефикасност.
3. Придржавајте се правила 80/20. Само 20 процената онога што радите сваког дана даје 80 процената ваших резултата. Елиминишите ствари које нису битне током вашег радног дана – оне имају минималан ефекат на вашу укупну продуктивност.
4. Искористите своје јутро да се усредсредите на себе. Велики убица за продуктивност је да јутро започнете провером е-поште и календара. Ово омогуц́ава другима да диктирају шта ц́ете постиц́и. Започните дан тако што ц́ете ујутру занемарити е-пошту и имати добар доручак, читати књиу, медитирати или вежбати. Ово ц́е осигурати да имате потребну енергију за продуктиван дан.
5. Решите своје изазовне задатке пре ручка. Нокаутирајте свој најизазовнији посао када вам је“ мозак свеж2. Ако имате пуно послова или састанака, сачувајте их за поподне. Ако регулишете свој дан на овај начин, моц́и ц́ете да креирате нови и продуктивнији начин управљања временом.
6. Побољшајте етикету е-поште. Е-пошта убија продуктивност и обично одвлачи пажњу са задатака који су заправо важни – не упадајте у ову замку продуктивности. На пример, људи често одговарају на пошту више људи како би их „скинули са дневног реда“, али ово је знак лењости и заправо одвлачи пажњу од задатака које покушавају да изврше.
7. Креирајте систем. Вероватно сте током година развили неколико навика које уништавају продуктивност. Управљајте својим начинима ометања стварањем система. За оне који компулсно проверавају е-пошту, планирајте јутарњи, поподневни и вечерњи термин за управљање пријемним сандучетом. У супротном, током читавог дана ц́ете бити ометани у постизању важнијих циљева.
8. Престаните да бркате продуктивност са лењошц́у. Иако нико не воли то да призна, пука лењост је главни фактор који доприноси губитку продуктивности. У ствари, бројне такозване методе уштеде времена – на пример,виртуелни састанци и е-пошта – заправо су само начини за излазак из стварног посла. Усредсредите се на оно што је најважније и што ефикасније.
9. Престаните да обављате више задатака. Престаните да покушавате да радите 10 ствари одједном! Промена задатака више од 10 пута дневно смањује вашу продуктивност у просеку за 10 процената. Ефикасније је да се фокусирате на један задатак.
Адвокат Зоран Ј. Минић
lawofficeminic@gmail.com