Како подржати жртву сексуалног напада

Када је неко кога познајете сексуално нападнут, може бити тешко знати шта рећи или учинити. Често је најбоља ствар коју можете учинити та да се једноставно ставите на располагање. Такође је важно да активно слушате шта имају да кажу ако желе да разговарају.

Потрудите се да будете подршка без осуђивања и уверите их да им верујете. Такође је важно да подсетите своју вољену особу да оно што се догодило није њихова кривица и да нису урадили ништа да би заслужили оно што им се догодило. Често ће особе које су преживеле сексуални напад кривити себе за оно што се догодило.

Такође треба да им кажете да вам је жао што им се то догодило. Тиме показујете да саосећате са њиховом ситуацијом и да сте у стању да препознате како је напад утицао на њихове животе.

На крају, подсетите их да нису сами и да ћете, ако им затреба ваша подршка, бити ту за њих. Ево неколико додатних начина на које можете подржати жртву сексуалног напада.

Останите мирни и сталожени

Нормално је да се осећате огорчено или чак шокирано оним што је доживела ваша пријатељица или чланица породице, али изражавање ових емоција може проузроковати да ваша вољена особа доживи већи бол или чак збуњеност. Слушајте шта ваша вољена особа има да каже без великих, емоционалних излива.

Такође, уздржите се од претњи извршиоцу. Иако се може чинити као да сте тиме јача подршка, овакви коментари могу само да додају више стреса ситуацији.

Тражите дозволу

Већина људи жели да пружи руку и загрли особу која је нападнута. Али важно је запамтити да ова особа можда неће желети да је додирују. Као резултат тога, обавезно тражите дозволу пре него што загрлите своју пријатељицу или члана породице.

Такође треба да се уздржите од стављања своје руке на њену руку или држања за руке док не затражите дозволу. Једноставно питајте “Могу ли да те загрлим?”. Морате разумети да је потребно да се пређе дуг пут до поновног успостављања осећаја сигурности и контроле код ваше вољене особе.

Затим, ако ваша пријатељица одбије, поштујте ту одлуку. Никада не покушавајте да натерате вољену особу да вас загрли. Ово нарушава њихов осећај аутономије и одузима им контролу.

Оснажите своју вољену особу

Запамтите, када је ваша пријатељица или чланица породице била нападнута, она је била лишена контроле над ситуацијом. Из тог разлога, ви желите да је оснажите да донесе одлуке о томе које кораке да предузме. Избегавајте да дајете превише савета или да покушавате да поправите ситуацију. Уместо тога, ако жели да прође лекарски преглед или да пријави инцидент надлежним органима, понудите да пођете са њом.

Не притискајте их да предузму кораке за које нису спремни. Колико год желите правду, ваша вољена особа треба да одлучи које ће кораке предузети и када.

Одржавајте поверљивост

Запамтите, овај сексуални напад није ваша прича. Дакле, не делите детаље о искуству вољене особе без дозволе. Нека жртва одлучи коме ће рећи о нападу.

Већина жртава сексуалног напада бори се са великом дозом стида и срамоте. Дељење детаља о искуству жртве са другима само ће продубити те ране. Дозволите својој вољеној особи да одлучи ко ће сазнати шта се догодило.

Питајте како можете помоћи

Људска је природа да желе да преузму контролу над ситуацијом када је неко кога воле повређен. Али то може бити веома обеснажујуће за жртву. Уместо тога, питајте шта би ваша пријатељица или чланица породице желела да урадите. Понекад ће одговор бити једноставнији него што претпостављате.

На пример, особе се понекад плаше да буду сами. Дакле, можда желе да останете код њих неколико ноћи. Или, можда желе да неко оде са њима у хитну помоћ јер је идеја о физичком прегледу застрашујућа.

Уместо да претпостављате да знате шта је потребно вашој пријатељици или чланици породице, питајте их. И ако је то нешто у чему можете помоћи, свакако то учините.

Успоставите границе

Иако је важно да будете подршка и добар слушалац, не можете да радите ове ствари на штету сопственог здравља или одговорности. На пример, немојте прескакати часове или отказивати посао сваки пут када вас вољена особа зове. Уместо тога, одредите време за разговор које одговара обома.

Запамтите, можете бити особа за подршку и пријатељ, али нисте саветник вољене особе. Из тог разлога, морате бити сигурни да и даље водите рачуна о себи и испуњавате своје обавезе за посао, школу и породицу.

Не дозволите да криза вољене особе уништи ваш живот, јер то није здрава опција ни за једног од вас.

Најбоље је пронаћи баланс између тога да сте неко на кога ваша вољена особа може да рачуна и да сте неко ко се добро брине о себи.

Образујте се

Најбољи начин да подржите жртву сексуалног напада је да се образујете о овом питању. Истражите ресурсе ваше заједнице и пружите информације својој вољеној особи. Поред тога, научите шта можете о томе како се жртве сексуалног напада могу осећати.

Ове информације ће вам помоћи да боље разумете искуство ваше вољене особе, као и какав може бити њихов опоравак. Такође ће вам помоћи да разбијете све заблуде које можда имате о сексуалном нападу.

Охрабрите саветовање

Прелазак од жртве до преживеле захтева много напорног рада и често се најбоље решава кроз саветовање. Охрабрите своју вољену особу да размисли о саветовању, али немојте инсистирати на томе. Саветовање неће бити ефикасно уколико ваша пријатељица или чланица породице није отворена за то и жели да ради на лечењу.

Поред тога, не желите да одузимате контролу вољеној особи. Уместо тога, нежно предложите саветовање и понудите неколико опција за групе за подршку. Такође можете предложити индивидуалну терапију, а затим се удаљити како би ваша вољена особа могла да донесе одлуку о томе како да се излечи од напада.

Будите свесни црвених застава

Људи који су били сексуално злостављани доживљавају низ емоција. У ствари, две особе неће размишљати или осећати на исти начин. Сходно томе, важно је да знате како да препознате све црвене заставице код вољене особе. Ови показатељи могу бити знак да је ваша пријатељица или чланица породице у кризи.

На пример, ако стално плачу, причају да желе да умру или су изгубили интересовање за своје омиљене активности, могу бити самоубилачки или депресивни. Остале ствари на које треба да пазите укључују промене у навикама у исхрани и спавању, ноћне море и „флешбекове“.

Ако ваша вољена особа доживљава било коју од ових ствари, одмах потражите помоћ. Охрабрите их да разговарају са саветником или да потраже медицинску помоћ. У хитним случајевима, немојте се плашити да позовете 192.

 
Наставите да упућујете позивнице

Немојте се изненадити ако ваша вољена особа одбије ваше позиве да погледате филм, попијете кафу или одете на вечеру. Није неуобичајено да се жртве сексуалног напада изолују. Али немојте одустати од њих.

Наставите да их позивате да раде ствари са вама. Чак и ако одбију, већина људи и даље цени позив. Помаже им да се осећају као да су и даље цењени и вољени — посебно у време када се осећају тако усамљено.

Будите стрпљиви са својом вољеном особом. На крају ће прихватити ваше позиве. Само не одустајте. Морају да знају да сте ту чак и ако одбију понуду.

Подржавајте њихов опоравак

Лечење од сексуалног напада је дуг процес који се заиста никада не завршава. Штавише, пут до опоравка свима изгледа другачије. Али углавном, преживели ће научити да препознају шта им се догодило док решавају своја осећања и емоције.

Такође ће морати да се позабаве свим негативним понашањима или навикама које су развили како би се изборили са својом ситуацијом. Коначно, многе жртве сексуалног напада такође се фокусирају на враћање своје личне моћи и решавање било каквих питања интимности. Док ваша вољена особа пролази кроз овај процес, важно је да будете стрпљиви и подржавате.

За крај

Подршка пријатељици или чланици породице која је била сексуално нападнута није једнократна ситуација. Процес излечења је у току и потребно је да будете подршка колико год можете. Чак и ако се напад десио пре неког времена, то не значи да је бол нестао.

Подсетите их да вам је и даље стало до њиховог благостања и питајте да ли им нешто треба. Будите спремни да саслушате ако треба да дају одушка и усмерите их према одговарајућим ресурсима када је то потребно. Запамтите, можете подржати своје вољене кроз процес лечења, али их не можете излечити. Од велике је важности да само лечење препустите стручњацима и да имате поверења у процес и да га подржавате.

Адвокат Зоран Ј. Минић

lawofficeminic@gmail.com

Related Posts

Leave a Reply

Recent Articles

uverenje o nekaznjavanju
Уверење о Некажњавању – Све што је потребно да знате
February 26, 2024
Како против дискриминације?
February 23, 2024
Отказни рок када запослени даје отказ
February 21, 2024

Области Права